Ulus ötesi evliliklerde doğan çocukların yaşadıkları sorunlar üzerine sosyolojik bir inceleme: Fethiye örneği
A sociological study on the problems of children whose born in transnational marriages: The case of Fethiye
  1. Tez No: 965778
  2. Yazar: SILA NUR ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'nin Muğla ili Fethiye ilçesinde ikamet edip annesi yabancı uyruklu, babası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan çocukların yaşadıkları sorunların belirlenmesi, anne-babanın kültürel inanç ve tutumlarının çocuğun kültürel ve dini eğilimlerinin şekillenmesindeki etki düzeyinin tespit edilmesidir. Ayrıca bu çalışmayla bu tür evliliklerde aile içi ilişki dinamiklerinin de tanımlaması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması biçiminde desenlenmiştir.Araştırmanın veri toplama basamağında, görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Görüşme öncesinde araştırmanın amacına paralel çok kültürlülük, göç ve eğitim üzerine alan yazın incelenmiş olup, soru havuzu oluşturulmuştur. Muğla ili Fethiye ilçesinde yaşayan annesi yabancı uyruklu, babası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 30 lise öğrencisi ile görüşmeler yapılmıştır.Araştırma sonucunda çocukların en önemli sorununun anne ve babalarının evliliğinin geleceğine ilişkin kaygıları olduğu tespit edilmiştir. Anne babaların farklı dinlerde olduğu ve çocuklarını da dini bakış açıları ile ilgili özgür bıraktıkları görülmektedir. Dil konusu çocukların yaşadığı bir başka sorun alanı olarak tespit edilmiştir. Çocukların ilk olarak annelerinin dilini öğrendikleri ve daha sonra Türkçeyi öğrendikleri bu sorunun ana nedeni olduğu görülmüştür. Ulus ötesi evliliklerde en önemli sorunlardan biri de çocukların hangi ülkenin dinine ve kültürüne göre yetişeceği problemidir. Literatüre de bakıldığı zaman araştırma sonucumuz çocukların babanın kimliğini aldığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the problems which are experienced by children who reside in Fethiye, Muğla province of Türkiye and whose mother is a foreign national and whose father is a citizen of the Republic of Türkiye and to determine the level of influence of the cultural beliefs and attitudes of the parents on the shaping of the child's cultural and religious tendencies. Additionally, this study aimed to define the dynamics of family relationships in such marriages. To that end, the study was designed as a case study which is one of the qualitative research methods.The interview method has been used in the data collection step of the research. The literature on multiculturalism, migration and education has been examined before interviews in parallel with the purpose of the research and a question pool has been created. Interviews have been conducted with 30 high school students whose mother is a foreign national and whose father is a citizen of the Republic of Türkiye in Fethiye district of Muğla province.As a result of the research, it has been determined that the most important problem is their concerns about the future of their parents' marriage.It has been understood that even if the parents have different religious beliefs, they leave their children free in their choices.The language issue has been detected as an another problem area which is experienced by children. It has been understood that the main reason for this problem was that the children learn their mother's mother-tongue before than Turkish. One of the most important problem in transnational marriages is the problem of which country's religion and culture will be transfered to the children. When examined the literature, our research result supports that children take the identity of the father.