Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve yalnızlık ilişkisi
The relationship between internet addiction and loneliness in university students
  1. Tez No: 965779
  2. Yazar: MELİSA YESARİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerindeki internet bağımlılığının ortaya çıkmasında, yalnızlık ve tek başınalık durumlarının paylarını ortaya koymak ve çeşitli sosyodemografik değişkenler açısından karşılaştırılmasını sağlamaktır. Bu doğrultuda lisans ve yüksek lisans düzeyinde öğrenimine devam eden 202 üniversite öğrencisinden çevrim içi ortamda veri toplanmıştır. Çalışmada, veri toplama araçları olarak İnternet Bağımlılık Ölçeği (İBÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği (3. Versiyon), Tek Başınalık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve verilerin incelenmesinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, UCLA Yalnızlık Ölçeği (3. Versiyon) ile İnternet Bağımlılık Ölçeği toplam puanları arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, giderek yaygınlaşan internet bağımlılığının tanısı ve tedavisi için, internet bağımlılığının altında yatabilecek bir faktör olan yalnızlığın tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate the role of loneliness and solitude in the development of internet addiction among university students and to compare them based on various sociodemographic factors. The research was conducted online with the participation of 202 undergraduate and graduate students. The data was collected using the Internet Addiction Scale (IAS), the UCLA Loneliness Scale (3rd Version), the Loneliness Scale, and a Personal Information Form designed by the researcher. The obtained data was analyzed using the SPSS 26.0 package program, and the Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, and Spearman Correlation analysis were applied for data examination. The research findings revealed a significant and positive correlation between the total score of the UCLA Loneliness Scale (3rd version) and the total score of the Internet Addiction Scale. Therefore, identifying loneliness as a factor underlying internet addiction is crucial for the diagnosis and treatment of this increasingly prevalent condition.