Doğadan toplanan korunga (onobrychis sativa lam.) genotiplerinde morfolojik çeşitliliğin belirlenmesi
Determinatin of morphological diversity in sainfoin (onobrychis sativa lam.) genotypes collected from the nature
- Tez No: 965777
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Türkiye çok sayıda bitki türünün gen merkezi olup, bitki çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Dünya da yaklaşık 170 korunga türü bilinmektedir. Yabani korungalar Baltık Denizi'nden, Akdeniz, Ön Asya ve Sibirya'ya kadar uzanan çok geniş bir alana yayılmıştır. Özellikle Anadolu-İran-Kafkasya üçgeninde yoğunlaşmış ve çeşitlenmiştir. Bu bölgelerden İran'da 53 türden 32'si (%60,4), Türkiye'de 52 türden 27'si (%51,9) ve Kafkasya da 39 türden 21'i (%53,4) endemiktir. Bu veriler doğrultusunda Türkiye'nin bu cins bakımından önemli gelişim merkezlerinden biri olduğu ortaya çıkmaktadır (Aktoklu 1995). Ülkemiz korunga cinsi bakımından bu kadar yüksek genetik çeşitliliğe sahip olmasına rağmen bu türlerin korunga ıslahında kullanılması oldukça kısıtlıdır. Özellikle yabani türler farklı stres koşullarına dayanım bakımından oldukça geniş adaptasyon yeteneğine sahiptir. Ayrıca ıslah çalışmalarında genetik varyasyonun arttırılması için en temel gen kaynaklarını oluşturmaktadır. Türkiye'de kültür korungasının da içinde bulunduğu Onobrychis cinsi Onobrychis seksiyonu dahil 33 takson doğal olarak yayılış göstermektedir. Bu taksonlar kültür korungasıyla aynı seksiyonda bulunmaları nedeniyle korunga ıslah programları için çok büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde bulunan bu taksonlara ait popülasyonların toplanarak morfolojik, agronomik, sitolojik, kimyasal, genetik, fizyolojik ve yem kalite özelliklerinin araştırılması gerekmektedir. Bu sayede ıslah programları içerisinde amacımıza uygun taksonlar arasında melezleme çalışmalarıyla yeni çeşitler geliştirilebilecektir. Bu projede 28 tane tarımsal ve morfolojik özellikler üzerinde çalışılacaktır. Elde edilen sonuçlar geçmişte yapılan morfolojik sonuçlarıyla ilişkilendirilecektir. Yapılan çalışma tamamen orijinal olup gelecekte başlatılacak olan korunga ıslah programlarında kullanılacağı ümit edilmektedir. Konunun orijinalliği ile indeksli dergilerde yayınlanma ve atıf alma şansı da yüksektir. Araştırma çalışmalarından bazı gözlem ve ölçümler Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN Deneme tarlasında yapılırken, bazı ölçümlerde Prof. Dr. Ercan CEYHAN Islah Laboratuvarında yapılacaktır
Özet (Çeviri)
Turkey is centre of origin of many species and has wide range of plant diversity. Approximately, 170 sainfoin species are found in the world. It is especially concentrated in the triangle of Anatolia, Iran and Caucassus. In this region, Iran has 32 out 53 species (60.4%), Turkey has 27 out of 52 species (51.9%) and Caucasus has 21 out of 39 species (53.4%); which are endemic. If we compare this data, we find Turkey has important place and is an important centre of development (Aktoklu 1995). Although our country is very rich in genetic variation, these species are limitedly used for breeding. Especially wild species are widely tolerant to various types of stress. Moreover, these varieties constitute an important material for increasing genetic variation in the breeding studies. Thirty three taxa belonging to Onobrychis genus Onobrychis section distribute naturally in Turkey. Because these taxa with cultivation of sainfoin are the same section is very important for breeding programs. It is necessarry to collect populations belonging to these taxa and compare them for their morfologic, agronomic, cytologic, chemical, genetic, physiologic and fodder quality. This will help in increasing the genetic variation in the breeding studies by carrying out crossed using appropriate taxa. 28 agricultural and morphological characters will be studied in this project. In addition, The obtained results will be associated with morphological and studys in the past. The study is entirely original and it is hoped that sainfoin breeding programs will be used in the future. Published in indexed journals and making reference is higher chance because of originality subject. Researches carried out University of Selçuk, Faculty of Agriculture Experimental Fields Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN and Prof. Dr. Ercan CEYHAN Breeding Laboratory.