Clown teknikleri ile absürd tiyatroda karakter gelişimi
Character development in theatre of the absurd with clown techniques
- Tez No: 965860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERBİL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar (Disiplinlerarası) Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu yüksek lisans tezi, clown tekniklerinin absürd tiyatroda karakter inşası üzerindeki etkilerini incelemektedir. Absürd tiyatronun tarihsel, felsefi ve estetik bağlamları açıklanarak, bu türün karakter yapısının geleneksel dramatik kurallardan sapma biçimleri ortaya konmuştur. Beckett, Ionesco, Genet ve Pinter gibi öncü absürd tiyatro yazarlarının eserleri, karakterlerinin amaçsızlık, iletişimsizlik ve varoluşsal belirsizlik içinde şekillendiğini gösterirken, bu figürlerin clown geleneğinden izler taşıdığı gösterilmiştir. Clown teknikleri, tarihsel olarak Antik Yunan'daki mimus oyunlarından başlayarak Orta Çağ saray soytarılarına, Commedia dell'arte'nin maskeli uşak figürlerine ve modern palyaço karakterlerine uzanan bir çizgide değerlendirilmiştir. Bu figürler, toplumsal normların dışına çıkan, iktidarı mizahla eleştiren, fiziksel ifade gücünü merkeze alan ve anlamı sorgulayan özellikleriyle absürd karakterin biçimlenmesine katkı sunmuştur. Tez kapsamında ayrıca fiziksel tiyatronun, özellikle Jacques Lecoq pedagojisi çerçevesinde, clown oyunculuğuyla ilişkisi ele alınmış; clown tekniğinin oyuncuya sağladığı bedensel farkındalık, doğaçlama gücü ve duygusal açıklık gibi becerilerin, absürd karakterlerin sahnelenmesinde nasıl işlevsel hale geldiği analiz edilmiştir. Beckett'in“Godot'yu Beklerken”, oyununda clown estetiğinin ve mantıksal bozulmanın nasıl karakter düzeyinde etkili olduğu örneklenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, clown geleneğini bir araçsallıktan öteye taşıyarak, absürd tiyatro karakterlerinin oluşumunda temel bir dramatik araç olarak konumlandırır. Clown'un fiziksel, duygusal ve felsefi potansiyeli, absürd tiyatronun kaotik ve mantıkdışı doğasıyla buluşarak yeni bir karakter anlayışının zeminini sunar.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the impact of clown techniques on character construction in absurdist theatre. By exploring the historical, philosophical, and aesthetic contexts of absurd theatre, the study identifies how character structures in this genre diverge from traditional dramatic conventions. Works by key absurdist playwrights such as Beckett, Ionesco, Genet, and Pinter reveal that their characters are shaped by aimlessness, communication breakdowns, and existential uncertainty traits that often reflect elements of the clown tradition. Clown techniques are analyzed through a historical trajectory that begins with the mimus performances of Ancient Greece, continues through the court jesters of the Middle Ages, the masked servant figures of Commedia dell'arte, and culminates in the modern clown. These figures, with their tendency to challenge social norms, satirize authority, emphasize physical expressiveness, and question meaning itself, have significantly contributed to the formation of absurdist characters. The thesis also explores the relationship between physical theatre and clowning, particularly through the pedagogical framework of Jacques Lecoq. The clown technique is shown to provide the actor with bodily awareness, improvisational ability, and emotional openness all of which become functional tools in performing absurd characters. Plays such as Beckett's Waiting for Godot is analyzed to illustrate how clown aesthetics and logical disintegration operate on the level of character. In conclusion, this study positions the clown tradition not merely as a performative tool but as a fundamental dramatic device in the construction of absurdist characters. The physical, emotional, and philosophical potential of the clown intersects with the chaotic and illogical nature of absurd theatre, offering a foundation for a new understanding of character.