Festuca arundinacea schreb. genotiplerinin morfolojik ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological and agronomic traits of festuca arundinacea schreb. genotypes
- Tez No: 965872
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada, doğal populasyonlardan elde edilen kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.) genotipleri tarımsal ve morfolojik özellikler bakımından detaylı biçimde değerlendirilmiş ve bu özelliklerin yem bitkisi ile yeşil alan tesisine uygunluk yönünden potansiyelleri incelenmiştir. Araştırma sürecinde bitkilerin gelişimi boyunca yapılan gözlem ve ölçümler, özellikle çim kalitesi, yaprak dokusu, yoğunluk, büyüme formu, yaprak morfolojisi ve generatif verim unsurları gibi çok yönlü parametreleri kapsamıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bazı genotiplerin mera ve yem bitkisi olarak kullanılmaya daha elverişli olduğu; bazı genotiplerin ise yeşil alan tesisine uygun fizyolojik ve morfolojik özellikler taşıdığı belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen fenotipik veriler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiş ve özelliklerin büyük bölümünün birbirleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler gösterdiği ortaya konmuştur. Özellikle bazı karakterler arasında gözlenen pozitif korelasyonlar, birden fazla özelliğin birlikte geliştirilebileceği çoklu seleksiyon stratejilerine olanak sağlayacak niteliktedir. Bu bağlamda, hem yem verimi hem de estetik görünüm açısından öne çıkan genotiplerin, farklı amaçlarla kullanılmak üzere uygunluk taşıdığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, soğuk iklimlere dayanıklı, düşük bakım gerektiren ve adaptasyon yeteneği yüksek yeni kamışsı yumak çeşitlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak nitelikte olup, aynı zamanda sentetik varyete ıslahı sürecinde seçim kriterlerinin belirlenmesine de rehberlik etmektedir. Bu yönüyle çalışma, hem bilimsel hem de uygulamaya yönelik ıslah çalışmalarına sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, genotypes of tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.) collected from natural populations were thoroughly evaluated in terms of their morphological and agronomic traits, and their potential suitability for use as forage crops and turfgrass was investigated. Observations and measurements were conducted throughout the vegetation period, focusing on multiple parameters including turf quality, leaf texture, plant density, growth habit, leaf morphology, and generative yield components. Based on these evaluations, it was determined that certain genotypes exhibited more favorable characteristics for use in pasture and forage production, while others possessed physiological and morphological features better suited for turf establishment. Phenotypic relationships among the traits were analyzed through correlation analysis, revealing that most characteristics had statistically significant effects on one another. Particularly, the positive correlations observed between certain traits suggest the potential for simultaneous improvement of multiple characteristics through integrated selection strategies. In this context, some genotypes stood out for their suitability in both forage yield and aesthetic value, indicating their potential for multipurpose applications. The findings of this research contribute to the development of new tall fescue varieties that are resilient to cold climates, require low maintenance, and exhibit high adaptability. Moreover, the study provides practical guidance for determining selection criteria in synthetic variety breeding programs, thus laying a strong foundation for both scientific research and applied breeding efforts.