Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan domuz ayrığı (dactylis spp.) genotiplerinin morfolojik ve tarımsal özelliklerine dayalı bitki ıslahı amaçlı karakterizasyonu
Characterization of domuz ayriği (dactylis spp.) genotypes collected from different regions of Türkiye based on morphological and agricultural traits for plant breeding purposes
- Tez No: 965873
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde, danışman hocamızın danışmanlığında yürütülmekte olan 113O919 numaralı TÜBİTAK projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, Türkiye'nin farklı ekolojik bölgelerinden toplanan ve morfolojik açıdan tanımlanmış yaklaşık 3000 domuz ayrığı (Dactylis L.) genotipi arasından seçilen 30 farklı genotipin tarımsal özelliklerinin belirlenmesidir. Çok yıllık bir buğdaygil türü olan domuz ayrığında, bitkilerin ilk yıl tam gelişim göstermemesi nedeniyle veriler ikinci yıldan itibaren toplanmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda, 2020–2021 yetiştirme sezonunda araziye şaşırtılan bitkilerden elde edilen veriler kullanılarak çalışmalar yürütülmüştür. Araştırma halen devam eden uzun soluklu bir proje sürecinin parçası olup, hem temel bilimsel bilgi üretimi hem de pratik uygulamalara katkı sağlamayı hedeflenmiştir. Çalışmada değerlendirilen genotipler doğadan toplanmış materyaller olup, çim alan uygulamaları, yem bitkisi üretimi ve çayır-mera ıslahı açısından potansiyelleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, her bir genotip için aşağıda belirtilen morfolojik ve tarımsal özellikler değerlendirilmiştir: çim kalitesi (1–9 skalası), mevsimsel renk değişimi (1–9 skalası), yaprak dokusu (1–9 skalası), yoğunluk (1–9 skalası), salkım oluşturma eğilimi (1–9 skalası), sonbaharda büyüme şekli (1–9 skalası), bitki boyu (cm), yaprak eni (mm), yaprak boyu (cm), ilkbaharda yeniden büyüme zamanı (1–9 skalası), salkım boyu (cm), son boğum uzunluğu (cm), bitki başına tohum verimi (g/bitki) ve 1000 tohum ağırlığı (g).Elde edilen veriler, domuz ayrığı genotiplerinin fenotipik varyasyonlarını ortaya koymakta ve bu türün farklı kullanım amaçları doğrultusunda (örneğin; yem bitkisi, çim alan bitkisi veya mera ıslah materyali) değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at Selçuk University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, under the supervision of Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK, within the scope of the TÜBİTAK project numbered 113O919. The aim of the study is to determine the agronomic characteristics of 30 selected genotypes from approximately 3000 Dactylis (Dactylis L.) genotypes that were morphologically characterized and collected from different ecological regions of Turkey. Since Dactylis is a perennial grass species, data collection began in the second year due to insufficient plant development in the first year. Accordingly, the data obtained from plants transplanted to the field during the 2020–2021 growing season were used in this study. As part of an ongoing, long-term research project, the study aims to contribute both to the generation of fundamental scientific knowledge and to practical applications. The genotypes evaluated in this research consist of wild-collected materials, and their potential use in turf applications, forage production, and pasture improvement was assessed. In this context, the following morphological and agronomic traits were evaluated for each genotype: turf quality (1–9 scale), seasonal color variation (1–9 scale), leaf texture (1–9 scale), density (1–9 scale), panicle formation tendency (1–9 scale), autumn growth habit (1–9 scale), plant height (cm), leaf width (mm), leaf length (cm), regrowth time in spring (1–9 scale), panicle length (cm), last internode length (cm), seed yield per plant (g/plant), and thousand seed weight (g). The data obtained revealed the phenotypic variation among Dactylis genotypes and enabled the evaluation of this species for various purposes, such as forage production, turfgrass use, or as pasture improvement material.