Yumurtacı tavuklarda Gumboro hastalığına karşı farklı aşılama stratejilerinde aşı etkinliğinin ve potansiyel aşı genotiplerinin araştırılması
Investigation of vaccine efficacy and potential vaccine genotypes in different vaccination strategies against Gumboro disease in laying hens
  1. Tez No: 965929
  2. Yazar: HAMİD BESİM TALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Virolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnfeksiyöz bursal hastalık ya da Gumboro hastalığı, kanatlı endüstrisinde ciddi ekonomik kayıplara neden olan viral bir infeksiyondur. Kanatlı endüstrisinin gelişmiş olduğu Avrupa, Amerika, Afrika, Avusturalya ve Asya ülkelerinde infeksiyonun varlığı bildirilmiştir. Epidemiyolojik çalışmalar, yıllar içinde varyant ve reasortant suşların baskın hale gelmeye başladığını göstermiştir. Virus, kanatlılarda bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni olan bursa Fabricius'ta ve lenfositlerde meydana getirdiği malformasyonlarla bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve infekte olan hayvanların patojenlere karşı dirençsiz kalmasına neden olmaktadır. Tüm dünyada infeksiyöz bursal hastalıkla mücadele etmek için aşılama uygulamaları yapılmaktadır. Buna karşın halen tek ve doğru bir aşılama stratejisi bildirilmemiştir. Bu tez çalışmasında Gumboro hastalığına neden olan İnfeksiyöz Bursal Hastalık Virusunun (Infectious Bursal Disease Virus =IBDV) Reverse Transcriptase Polimerase Chain Reaction (=RT-PCR) ile tanısı, virusun VP-2 geninin RT-PCR ile çoğaltılıp sekans ve filogenetik analizleri yapılarak ülkemizdeki ve diğer ülkelerde bulunan IBDV viruslarının genlerinin karşılaştırılması, tespit edilen Çok Virulent İnfeksiyöz Bursal Hastalık (Very Virulent Infectious Bursal Disease Virus =vvIBDV) suşlarından izolasyon çalışmasının yapılması ve potansiyel aşı suşlarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Yapılan RT-PCR analizlerinde incelenen 70 adet örneğin 33'ünde pozitiflik saptanmıştır. Marmara Bölgesi'nde %50, Ege Bölgesi'nde %60, İç Anadolu Bölgesi'nde %25 oranda pozitif sonuç elde edilmiştir. Bununla birlikte, çiftliklerden toplanan serum örnekleriyle farklı aşılara karşı gelişen antikor yanıtlarının karşılaştırılması yapılmıştır ve bu serum örneklerinin tamamında seropozitiflik saptanmıştır. Yapılan filogenetik incelemeler neticesinde üç çiftlik, yapılan aşı uygulamalarıyla uyumlu olarak referans aşı suşlarıyla aynı grupta yer almıştır. Bir çiftlik, vvIBDV referans suşlarıyla yakınlık göstermiştir. Bir çiftlik ise uygulanan aşı suşundan farklı bir aşı suşu ile yakınlık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Infectious bursal disease, or Gumboro disease, is a viral infection that causes serious economic losses in the poultry industry. The infection has been reported in countries with developed poultry industries in Europe, America, Africa, Australia, and Asia. Epidemiological studies have shown that variant and reassortant strains have begun to dominate over the years. The virus causes malformations in the bursa Fabricius and lymphocytes, which are important components of the immune system in poultry, leading to suppression of the immune system and rendering infected animals susceptible to pathogens. Vaccination programs are being conducted worldwide to control infectious bursal disease. However, a single, definitive vaccination strategy has not yet been reported. The aim of the present thesis study is to diagnose the Infectious Bursal Disease Virus, which causes Gumboro disease, using Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction (=RT-PCR), to amplify the VP-2 gene of the virus using RT-PCR and perform sequence and phylogenetic analyses, to compare the genes of IBDV viruses found in our country and other countries, to conduct isolation studies on the identified Very Virulent Infectious Bursal Disease Virus (=vvIBDV) strains and to identify potential vaccine strains. In the RT-PCR analyses conducted in the study, 33 of the 70 samples examined were found to be positive. Positive results were obtained in 50% of samples from the Marmara Region, 60% from the Aegean Region, and 25% from the Central Anatolia Region. In addition, serum samples collected from farms were compared to determine the antibody response to different vaccines, and seropositivity was detected in all of these serum samples. As a result of phylogenetic analyses, three farms were found to be in the same group as the reference vaccine strains, in line with the vaccine applications carried out. One farm showed similarity to the vvIBDV reference strains. Another farm showed similarity to a vaccine strain different from the applied vaccine strain.