Abbas Kiarostami sinemasında varoluşçu yolculuk: Anlam arayışı ve içsel keşif
Existential journey in Abbas Kiarostami's cinema: Sarch for meaning and inner discovery
- Tez No: 965943
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Philosophy, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yol kavramı, sadece fiziksel bir olgu değil, aynı zamanda derin bir tinsel ve metafizik meseledir. İnsanlık tarihi boyunca yol, varoluşumuzun ayrılmaz bir parçası olmuş ve nihayet ölümle son bulacak bir süreci simgelemiştir. Bu bağlamda, yol, bireyin hayatında silinmez izler bırakan bir deneyimin hem fiziksel hem de metafiziksel taşıyıcısıdır. Edebiyat, mitoloji ve din bağlamında sıkça karşımıza çıkan yol metaforu, insanın içsel dönüşüm ve değişim süreçlerini anlamlandıran güçlü bir araçtır. Örneğin, Simurg hikayesi bu kavrama dair etkileyici bir örnek sunar. Dinsel açıdan bakıldığında, Hz. Peygamber'in Miraca yükselişi ve Hac yolculuğu, yol kavramının derinliğini daha da artırmaktadır. Joseph Campbell'in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ve Vladimir Propp'un masal biçim bilimi çalışmaları da yolun bir değişim ve dönüşüm metaforu olarak kullanımını ortaya koymaktadır. Abbas Kiarostami'nin filmlerinde yol motifinin nasıl işlevsel bir metafor olarak kullanıldığını ve bu motifin bireyin varoluşsal arayışını ve içsel dönüşümünü nasıl yansıttığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kiarostami, yolculuk teması etrafında geliştirdiği anlatılarla izleyiciyi karakterlerin yaşam deneyimlerine ve bu deneyimlerin varoluşsal boyutlarına dahil eder. Böylelikle, derinlemesine bir sinematik deneyim sunar. Abbas Kiarostami, sinemasında yol metaforunu kullanarak bireyin yaşamı anlama ve varoluşsal gerçeklikleri keşfetme sürecini etkileyici bir şekilde yansıtır. İzleyiciyi hem görsel hem de düşünsel bir yolculuğa çıkaran bu yaklaşım, Kiarostami'nin sinemasının temel taşlarından biridir. Yönetmenin karakterleri, sürekli bir arayış içinde, bir yolculuğa çıkarlar. Kimileri ölümün anlamını bulmaya çalışırken, kimileri yaşamın peşine düşer. Bu tez, Kiarostami'nin sinemasında yol kavramının ele alınış biçimlerini ve bu kavramın bireyin varoluşsal dönüşümüne olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, yönetmenin Kirazın Tadı, Arkadaşımın Evi Nerede? Yaşam Sürüyor, Zeytin Ağaçları Altında ve Rüzgâr Bizi Sürükleyecek gibi filmleri detaylı bir şekilde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of the road is not merely a physical phenomenon but also a profound spiritual and metaphysical matter. Throughout human history, the road has been an inseparable part of our existence, symbolizing a process that ultimately culminates in death. In this context, the road serves as both a physical and metaphysical carrier of experiences that leave indelible marks on an individual's life. In literature, mythology, and religion, the road emerges as a powerful metaphor that helps to articulate the processes of inner transformation and change. For instance, the story of Simurgh offers a compelling example of this concept. From a religious perspective, the Prophet Muhammad's ascension (Mi'raj) and the pilgrimage to Mecca (Hajj) further deepen the understanding of the road as a significant spiritual journey. Joseph Campbell's *The Hero's Journey* and Vladimir Propp's studies on the morphology of folktales also highlight the road as a metaphor for transformation and personal evolution. This research aims to analyze how the motif of the road functions as a meaningful metaphor in Abbas Kiarostami's films and how it reflects the individual's existential quest and inner transformation. Through narratives built around the theme of journeys, Kiarostami draws the audience into the characters' life experiences and their existential dimensions, offering a deeply immersive cinematic experience. Abbas Kiarostami masterfully employs the road metaphor in his cinema to portray the process of understanding life and exploring existential realities. By taking the audience on both a visual and intellectual journey, this approach becomes a cornerstone of Kiarostami's filmmaking. His characters are perpetually in search of something, embarking on journeys where some seek the meaning of death while others chase the essence of life. This thesis aims to explore how the concept of the road is addressed in Kiarostami's films and its impact on the individual's existential transformation. In this context, films such as Taste of Cherry, Where Is the Friend's House? Life, and Nothing More, Through the Olive Trees, and The Wind Will Carry Us will be examined in detail.