Matematiksel modelleme öğretiminin özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin bilgisayarca düşünme becerileri, yaratıcı problem çözme özellikleri ve araştırma sorgulamaya dönük özyeterliliklerine etkisi
The effect of mathematical modelling instruction on gifted middle school students' compuational thinking skills, creative problem solving skills and self-efficacy towards research - questioning
- Tez No: 965970
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Matematiksel Modelleme eğitiminin özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin Bilgisayarca Düşünme Becerileri, Yaratıcı Problem Çözme Özellikleri ve Araştırma Sorgulamaya dönük özyeterliliklerine etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma desenlerinden iç içe geçmiş araştırma deseni kullanılmaktadır. Nicel kısımda kontrol grupsuz ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmış olup nitel kısımda olgu bilim araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmada seçkisiz olmayan örnekleme türlerinden uygun örnekleme ile özel yetenek tanısı almış 6 ve 7. sınıf öğrencilerinden 40 özel yetenekli öğrenci çalışma grubunu oluşturmaktadır. Deneysel uygulamada, model oluşturma süreçleri dikkate alınarak oluşturulan altı adet matematiksel modelleme etkinliği 8 haftalık bir eğitimle uygulanmıştır. Bu araştırma kapsamında matematiksel modelleme öğretiminin özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin: bilgisayarca düşünme becerilerini ne ölçüde etkilediğini belirlemek amacıyla“Bilgisayarca Düşünme Beceri Düzeyleri Ölçeği (α=0,809)”; yaratıcı problem çözme düzeylerine etkisini ölçmek amacıyla“Yaratıcı Problem Çözme Özellikleri Envanteri (α=0,73 ile 0,88 aralığında)”ve araştırma sorgulamaya dönük tutumlarını ne ölçüde etkilediğini ölçmek amacıyla“Araştırma Sorgulamaya Dönük Tutum Ölçeği (α=0,756)”uygulanmıştır. Ayrıca özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin matematiksel modelleme eğitimine yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Bağımlı Örneklem t-testi analizi; nitel verilerin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, matematiksel modelleme eğitimi, özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin bilgisayarca düşünme beceri algılarını ve yaratıcı problem çözme özelliklerini geliştirmede etkili bir araçtır. Bu etkinin, öğrencilerin problem çözüm süreçlerini daha eğlenceli ve anlamlı bulmalarına, gerçek hayatla bağlantı kurabilmelerine ve grup çalışmasından keyif almalarına bağlandığı görülmektedir. Ayrıca, öğrencilerin araştırma ve sorgulama becerilerinde özellikle“merak duyma”boyutunda anlamlı bir gelişim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Mathematical Modeling education on the Computer Thinking Skills, Creative Problem Solving Characteristics and Research Inquiry self-efficacy of gifted middle school students. Nested research design, one of the mixed research designs, is used in the study. In the quantitative part, pretest-posttest quasi-experimental design without control group was used and in the qualitative part, phenomenological research design was used. In the study, 40 gifted students from 6th and 7th grade students who were diagnosed with special ability with appropriate sampling from non-random sampling types constitute the study group. In the experimental application, six mathematical modeling activities created by adopting model building processes were implemented with an 8-week training. Within the scope of this study, the“Computer Thinking Skill Levels Scale (α=0.809)”was used to determine the extent to which mathematical modeling activities affected the computer thinking skills of middle school students, and the“Creative Problem Solving Characteristics Inventory (α=0.73 to 0.88)”was used to measure the effect of mathematical modeling activities on creative problem solving levels;“Attitude Towards Research Inquiry Scale (α=0.756)”to measure the extent to which mathematical modeling education affects the attitudes of gifted middle school students towards inquiry, and 'Semi-structured Interview Form' to determine the views of gifted middle school students towards mathematical modeling education were used as data collection tools. Dependent Sample T-Test analysis was used to analyze quantitative data and content analysis method was used to analyze qualitative data. As a result, mathematical modeling training is an effective tool in improving gifted middle school students' perceptions of computer thinking skills and creative problem solving. This effect is attributed to the fact that students find problem solving processes more fun and meaningful, make connections with real life and enjoy group work. In addition, there was a significant improvement in students' research and inquiry skills, especially in the“curiosity”dimension.