Evlilik tutumunun mükemmeliyetçilik ve öz yeterlilik aracılığıyla yordanması
Prediction of marital attitudes through self-efficacy and perfectionism
  1. Tez No: 966053
  2. Yazar: ESMANUR KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde mükemmeliyetçilik ve öz yeterliliğin evlilik tutumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 358 yetişkin birey katılmıştır. Araştırmada, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve İnönü Evlilik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, mükemmeliyetçilik ve öz yeterlilik ile evlilik tutumu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Özellikle, kendine yönelik mükemmeliyetçilik ve sosyal odaklı mükemmeliyetçilik evlilik tutumunu anlamlı şekilde yordarken, başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik ile evlilik tutumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, öz yeterlilik düzeyi yüksek bireylerin evlilik tutumlarının daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Bulgular, bireylerin psikolojik özelliklerinin evlilik algıları ve tutumları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, evlilik danışmanlığı süreçlerinde bireylerin mükemmeliyetçilik eğilimleri ve öz yeterlilik düzeylerinin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of perfectionism and self-efficacy on marriage attitudes among adult individuals. The study sample consisted of 358 adults. General Self-Efficacy Scale, and İnönü Marriage Attitude Scale were used as measurement tools. The results revealed a significant positive relationship between perfectionism, self-efficacy, and marriage attitude. Specifically, self-oriented perfectionism and socially prescribed perfectionism were found to be significant predictors of marriage attitude, whereas other-oriented perfectionism showed no significant relationship with marriage attitude. Furthermore, individuals with higher self-efficacy levels exhibited more positive marriage attitudes. The findings indicate that psychological traits significantly influence individuals' perceptions and attitudes toward marriage. In this regard, it is recommended that marriage counseling processes consider individuals' perfectionism tendencies and self-efficacy levels to promote healthier marital attitudes.