Samsun ilindeki entomopatojen nematodların tespiti ve steinernema carpocapsae'nin laboratuvar şartlarında depo zararlısı sitophilus oryzae'ye karşı etkinliğinin araştırılması
Determination of entomopathogenic nematodes in Samsun province and investigation of the effectiveness of steinernema carpocapsae against the storage pest sitophilus oryzae under laboratory conditions
- Tez No: 966155
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLHAN MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmada, Samsun ilinin 7 ilçesine ait (Atakum, Yakakent, 19 Mayıs, Bafra, Tekkeköy, Çarşamba ve Terme) 3 farklı habitattan (mera, ormanlık, tarım alanları) entomopatojen nematod (EPN) izolasyonu gerçekleştirilerek, morfolojik, morfometrik ve moleküler teşhisi ile depo zararlısı Sitophilus oryzae L. üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla toplanan 100 toprak örneğinden 9'unda (%9) EPN saptanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen türlerin Steinernema carpocapsae Weiser, Oscheius onirici Torrini vd., Oscheius tipulae Lam ve Webster, Oscheius myriophilus Poinar, Caenorhabditis briggsae Dougherty ve Nigon olduğu belirlenmiştir. Bulgular, Samsun ili EPN faunasının belirlenmesi adına ilk kayıt niteliğindedir. Teşhisi gerçekleştirilen nematodlardan S. carpocapsae'nın, S. oryzae üzerindeki etkinliği, 5 farklı doz (50, 100, 250, 500, 1000 IJ/Ergin) ile laboratuvar şartlarında araştırılmıştır. Steinernema carpocapsae'nın (izolat AM-4), S. oryzae bireylerine farklı dozlarda uygulanması sonucunda doz ve zamana bağlı olarak ölüm oranı artmıştır. En yüksek etki %76,2 ile 1000 IJ/Ergin dozunda elde edilirken, 500 IJ/Ergin dozu da %75 ölüm oranı ile benzer etkinliğe sahip olmuştur (P≤0,001). Orta düzeyde etkili olan 250, 100 ve 50 IJ/Ergin dozları arasında ise istatistiksel fark bulunmamıştır. Sonuçlar, artan dozlarla ölüm oranının yükseldiğini; 500 IJ/Ergin dozunun, 1000 IJ/Ergin dozuna yakın düzeyde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Steinernema carpocapsae'nın (izolat AM-4) uygulama dozu arttıkça insektisidal etkinliği de istatistiksel olarak anlamlı biçimde artmıştır. Deneme sonucunda elde edilen veriler, S. carpocapsae (izolat AM-4) türünün biyolojik mücadelede potansiyel bir ajan olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic nematodes (EPN) were isolated from seven districts of Samsun Province (Atakum, Yakakent, 19 Mayıs, Bafra, Tekkeköy, Çarşamba, and Terme) from three different habitats (pasture, forest, and agricultural areas), and their morphological, morphometric, and molecular diagnosis, as well as their effectiveness on the storage pest Sitophilus oryzae L., were investigated ın this study. EPN was detected in 9 (9%) of the 100 soil samples collected for this purpose. The species identified as a result of the studies were determined to be Steinernema carpocapsae Weiser, Oscheius onirici Torrini et al., Oscheius tipulae Lam and Webster, Oscheius myriophilus Poinar, Caenorhabditis briggsae Dougherty and Nigon. These findings represent the first record of the determination of the EPN fauna in Samsun Province. The efficacy of S. carpocapsae on S. oryzae was investigated under laboratory conditions using five different application doses (50, 100, 250, 500, 1000 IJ/adult). The mortality rate increased with dose and time when Steinernema carpocapsae (isolate AM-4) was applied to S. oryzae at different doses. The highest effect was obtained at a dose of 1000 IJ/adult with a mortality rate of 76.2%, while the 500 IJ/adult dose also had a similar effect with a mortality rate of 75% (P≤0.001). No statistical difference was found between the moderately effective doses of 250, 100, and 50 IJ/adult. The results indicate that the mortality rate increases with increasing doses, and that the 500 IJ/adult dose is nearly as effective as the 1000 IJ/adult dose. The insecticidal efficacy of Steinernema carpocapsae (isolate AM-4) increased statistically significantly with increasing application dose. The data obtained from the experiment support the potential use of S. carpocapsae (isolate AM-4) as a biological control agent.