Adet döngüsü fazlarının besin tercihi, besin alımı ve antropometrik ölçümlere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of menstruation cycle phases on food preference, food intake and anthropometric measurements
- Tez No: 966167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERTAŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada kadınlarda adet döngüsü fazlarının besin tercihi, besin alımı ve antropometrik ölçümlere etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma tasarımı aşağıda verilmiştir. Kesitsel tipteki bu çalışma, Kasım 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında, Samsun'da katılımcılarla yüz yüze görüşülerek yapılmıştır (n=23). Veriler için anket formuyla, bireylerin genel özellikleri ve adet geçmişlerine ilişkin sorular çalışmanın başında bir kez kaydedilmiştir. Antropometrik ölçümler, besin tercihi ölçeği, yeme arzusu ölçeği, görsel analog skalası ve 24 saatlik besin tüketim kaydı adet döngüsünün iki farklı fazında (adet döngüsünün 5.-9. günleri arasında; FF ve adet döngüsünün 20.-25. günleri arasında; LF) iki defa kaydedilmiştir. Elde edilen veriler Beslenme Bilgi Sistemi (BeBiS) 7 ve SPSS 26.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 24,65±3,54 yıldır. Adet döngüsü süresi 28,04±1,58 gündür. Kanama uzunluğu ortalama 5,35±1,46 gündür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of menstrual cycle phases on food preferences, food intake, and anthropometric measurements in women. In this context, the study design is given below. This cross-sectional study was conducted between November 2024 and February 2025, with face-to-face interviews with participants (n=23) in Samsun. Data were collected using a questionnaire form, with questions regarding the participants' general characteristics and menstrual history recorded once at the beginning of the study. Anthropometric measurements, including a food preference scale, food cravings scale, visual analog scale, and a 24-hour food consumption record, were recorded twice in two different phases of the menstrual cycle (between days 5-9 of the menstrual cycle; FF and between days 20-25 of the menstrual cycle; LF). The obtained data were analyzed using the Nutrition Information System (BeBiS) 7 and SPSS 26.0 package programs. The mean age of the participating women was 24.65±3.54 years. The menstrual cycle duration was 28.04±1.58 days. The average bleeding length was 5.35±1.46 days. No statistically significant difference was found between the participants' anthropometric measurements by phase (p>0.05).