İnositol türevlerinin dondurma/çözdürme sürecinde sperm üzerinde koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effects of inositol derivatives on sperm during the freeze/thaw process
  1. Tez No: 966168
  2. Yazar: ELMAS YAREN SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kriyoprezervasyon, yardımcı üreme teknolojilerinde yaygın olarak kullanılan ve spermatozoanın uzun süreli saklanmasını mümkün kılan önemli bir yöntemdir. Ancak bu süreç, sperm hücreleri üzerinde hem yapısal hem de işlevsel düzeyde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilmektedir. Dondurma ve çözme işlemleri sırasında gelişen buz kristalleri, hücre içi ozmotik stres, reaktif oksijen türlerinin (ROS) artışı ve lipid peroksidasyonu gibi etmenler, spermatozoanın canlılık, hareketlilik, morfoloji, DNA bütünlüğü ve mitokondriyal fonksiyonları üzerinde ciddi bozulmalar meydana getirebilmektedir. MI uygulamasının sperm hareketi, canlılığı, morfolojisi, DNA bütünlüğü ve mitokondriyal fonksiyonları iyileştirdiği çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir. Bu çalışmada ise, antioksidan özellikleriyle bilinen inositol izomerleri olan myo-inositol (MI) ve D-chiro-inositol (DCI)'un, kriyoprezervasyon sürecinde sperm kalitesini koruyucu etkileri çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Bu bileşiklerin, kriyoprezervasyon sürecinde sperm hücrelerinde oluşan oksidatif stres ve hücresel hasarı azaltarak, daha etkili ve güvenli koruma stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayabileceği öngörülmektedir. Çalışma kapsamında, 18–45 yaş aralığında, ürogenital sistem hastalığı bulunmayan ve normozoospermik özellikteki gönüllü bireylerden elde edilen semen örnekleri; kontrol (dondurma öncesi), rutin dondurma-çözdürme, MI ile dondurma, DCI ile dondurma, çözme sonrası MI uygulaması ve çözme sonrası DCI uygulaması olmak üzere altı farklı gruba ayrılmıştır. Her grup sperm hücrelerinin canlılık durumu, hareket özellikleri, morfolojik değerlendirme, DNA fragmantasyonu, kromatin yoğunluğu, hücre içi ROS düzeyi ve mitokondriyal membran potansiyeli parametreleri açısından değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, dondurma ve çözme işlemlerinin sperm hücrelerinde anlamlı düzeyde canlılık kaybına, hareket azalmasına, morfolojik bozulmalara ve nükleer yapı üzerinde tahribata yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cryopreservation is a critical technique widely used in assisted reproductive technologies, enabling the long-term storage of spermatozoa. However, this process may induce irreversible structural and functional damage to sperm cells. Factors such as intracellular osmotic stress, formation of ice crystals during freezing and thawing, increased reactive oxygen species (ROS), and lipid peroxidation can significantly impair sperm viability, motility, morphology, DNA integrity, and mitochondrial function. Previous studies have reported that myo-inositol (MI) administration improves sperm motility, viability, morphology, DNA integrity, and mitochondrial functions. This study provides a comprehensive evaluation of the protective effects of two antioxidant inositol isomers, myo-inositol (MI) and D-chiro-inositol (DCI), on sperm quality during cryopreservation. It is hypothesized that these compounds may contribute to the development of more effective and safer cryopreservation strategies by reducing oxidative stress and cellular damage in sperm cells. Semen samples were obtained from normozoospermic, healthy male volunteers aged between 18 and 45 years. Samples were divided into six groups: fresh control (pre-freezing), routine freeze/thaw, freezing with MI, freezing with DCI, post-thaw MI treatment, and post-thaw DCI treatment. Each group was evaluated in terms of sperm viability, motility, morphology, DNA fragmentation, chromatin condensation, intracellular ROS levels, and mitochondrial membrane potential (MMP). The findings revealed that the freeze/thaw process caused significant decreases in viability, motility, normal morphology, and nuclear integrity.