Sosyal bilgiler dersinde millî kültür öğelerinin öğretilmesinde okul dışı öğrenme modelinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of using the out of school learning model in teaching national cultural elements in social studies course on students' academic achievement and attitudes
  1. Tez No: 966179
  2. Yazar: DİLEK GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAGÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde okul dışı öğrenme ortamlarının öğrencilerin akademik başarı ve kültürel mirasa yönelik tutumlarına etkisini incelemek ve okul dışı öğrenmeye yönelik öğrenci görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmış olup, nicel bağlamda deneysel araştırma desenlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen işe koşulmuştur. Araştırmada Kültür ve Miras konularına yönelik kazanımlar deney grubuna okul dışı öğrenme ortamları hazırlanmış, kontrol grubunda ise mevcut programdaki öğretim süreci uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinin Merkez ilçesinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim gören 56 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi,Somut Kültürel Miras Tutum Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış görüşme Formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t Testi, İlişkili Örneklemler t Testi ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; deney grubunda uygulanan okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilen Kültür ve Miras öğretimi öğrencilerin akademik başarı ve somut kültürel mirasa yönelik tutumlarında mevcut programa göre daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Öğrenciler okul dışı öğrenme bağlamında gerçekleştirilen gezilerde herhangi bir problem yaşamadıklarını ve tekrar böyle bir geziye katılmak istediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler müze gezilerinin sınıf ortamındaki uygulamalardan daha eğlenceli, daha kalıcı ve daha gerçekçi olduğunu belirtmişler, gezilerde duygulandıklarını ve heyecanlandıklarını belirtmişlerdir. Bu bağlamda öğretmenlere kültür ve miras konularının öğretiminde okullarında daha fazla okul dışı öğrenme süreçlerine başvurabileceklerini ve gezi planlamalarının etkili yapılması gerektiği; yöneticilere ise bu konuda etkinliklere destek verilmesi gerektiği araştırmacılara da farklı konularda ve bağlamlarda okul dışı öğrenme uygulamalarının etkililiğinin araştırılması gerektiği şeklinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of out-of-school learning environments on the academic achievement and attitudes toward cultural heritage of fourth grade students in the Social Studies course, as well as to explore students' views regarding out-of-school learning. A mixed-methods research approach was employed in the study. In the quantitative dimension, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was utilized. Within the scope of the study, learning outcomes related to the unit Culture and Heritage were delivered through out-of-school learning environments for the experimental group, while the control group received instruction based on the existing curriculum. The study group consisted of 56 fourth grade students attending a public primary school located in the central district of Gaziantep during the 2023–2024 academic year. As data collection tools, the Academic Achievement Test, the Tangible Cultural Heritage Attitude Scale, and a semi-structured interview form were administered. For the analysis of data, Independent Samples t-Test, Paired Samples t-Test, and content analysis were employed. According to the research findings, the Culture and Heritage instruction carried out through out-of-school learning environments in the experimental group was observed to be more effective than the standard curriculum in improving students' academic achievement and their attitudes toward tangible cultural heritage. Students reported that they did not encounter any problems during the out-of-school learning trips and expressed their willingness to participate in such activities again. Moreover, students indicated that museum visits were more enjoyable, more memorable, and more realistic compared to classroom-based activities. They also noted experiencing emotional and exciting moments during the visits. Based on these findings, it is recommended that teachers integrate more out-of-school learning activities when teaching cultural and heritage topics and ensure careful planning of educational trips. It is also advised that school administrators support such activities, and that researchers investigate the effectiveness of out-of-school learning practices across different topics and contexts.