Feaca modelinin öğrencilerin akademik başarı, analitik düşünme ve kavramsal anlama yeteneklerine etkisi
The effect of the feaca model on students' academic achievement, analytical thinking and conceptual understanding skills
  1. Tez No: 966178
  2. Yazar: ERDEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARAMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sanayi Devrimi ve ardından gelen sanayileşme süreci, dünya genelinde eğitim paradigmalarında köklü dönüşümlere yol açmıştır. Bu dönemde davranışçı yaklaşım eğitim uygulamalarında baskın hale gelmiş; bilgi, otorite figürleri tarafından pasif öğrencilere doğrudan aktarılan bir unsur olarak görülmüştür. Bu yaklaşıma göre öğrenme, bireyin çevresel uyarıcılara verdiği tepkiler sonucunda gerçekleşir; doğru davranışlar ödüllendirilir, yanlış olanlar ise cezalandırılır ya da görmezden gelinir. Ivan Pavlov'un klasik koşullanma ve B. F. Skinner'ın edimsel koşullanma kuramları, davranışçı yaklaşımın teorik temelini oluşturur. Ancak zamanla bu anlayış yerini yapılandırmacı öğrenme kuramlarına bırakmıştır. Bu kuramlar, öğrenmeyi bireyin önceki bilgi ve deneyimlerine dayanarak aktif biçimde inşa ettiği bir süreç olarak tanımlar. Bu anlayışta öğretmenin rolü bilgi aktarıcısı olmaktan çıkarak öğrenme sürecine rehberlik eden bir düzenleyiciye dönüşür. Yapılandırmacı yaklaşıma dayanan bağlam temelli öğrenme, öğrencilerin yeni bilgileri günlük yaşam deneyimleriyle ilişkilendirerek anlamlı öğrenmeler gerçekleştirmelerini amaçlar. Bu yaklaşım, öğrencileri yaşantılarıyla bağlantılı, anlamlı ve gerçek yaşam durumlarına dayanan bağlamlar içinde öğrenmeye teşvik eder. Özellikle 1990'lı yıllardan itibaren fen ve kimya eğitimi alanlarında önemli bir yer edinmiştir; çünkü soyut kavramların kalıcı ve anlaşılır biçimde öğrenilmesini sağlar. Bağlam temelli öğrenmenin öne çıkan modellerinden biri olan FEACA Modeli, Taylandlı akademisyen Kittima Panprueksa tarafından geliştirilmiştir. Model, öğrencilerin gerçek yaşam bağlamlarıyla yeni bilgileri ilişkilendirerek bilgiyi anlamlandırmalarını ve uzun süreli öğrenmeler geliştirmelerini hedefler. Bu araştırma, FEACA Modelinin sekizinci sınıf öğrencilerinin akademik başarıları, analitik düşünme becerileri ve kavramsal anlama düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemiştir. 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Amasya'da gerçekleştirilen çalışma, eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Bulgular, FEACA Modelinin akademik başarı ve kavramsal anlama üzerinde anlamlı bir etki yarattığını, ancak analitik düşünme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığını ortaya koymuştur. Bu nedenle, modelin analitik düşünmeyi destekleyecek şekilde yeniden yapılandırılması ve farklı konu ve düzeylerde tekrar uygulanarak etkililiğinin daha kapsamlı değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution and the ensuing process of industrialization led to fundamental transformations in educational paradigms across the world. During this era, the behaviorist approach dominated educational practices, emphasizing the transmission of knowledge from authority figures to passive learners. According to this approach, learning occurs as a result of the individual's responses to external stimuli, with correct behaviors being reinforced through rewards and incorrect ones being punished or ignored. Ivan Pavlov's theory of classical conditioning and B. F. Skinner's theory of operant conditioning laid the theoretical foundations of behaviorism. However, over time, this perspective was gradually replaced by constructivist learning theories, which position the learner as an active participant in the learning process. According to constructivism, knowledge is not transmitted directly but is constructed individually based on prior knowledge and personal experiences. In this framework, the role of the teacher shifts from being a transmitter of knowledge to a facilitator who guides and organizes the learning environment. Context-based learning, rooted in constructivist theory, focuses on establishing meaningful connections between new concepts and students' everyday experiences. It promotes active learning by engaging students in real-life contexts that are relevant and familiar to them. This approach has gained significant prominence since the 1990s, particularly in the fields of science and chemistry education, as it helps students understand abstract concepts in a more meaningful and lasting way. One of the prominent models of context-based learning is the FEACA Model, developed by Thai academic Kittima Panprueksa. The model, named after the initials of its instructional steps, aims to actively engage students in constructing knowledge through real-life contexts and experiences, thereby enhancing conceptual understanding and long-term retention. This study investigates the effects of the FEACA Model on eighth-grade students' academic achievement, analytical thinking skills, and conceptual understanding. Conducted in the 2023–2024 academic year in Amasya, Türkiye, the research employed a quasi-experimental pretest–posttest design with a non-equivalent control group. The findings revealed statistically significant improvements in academic achievement and conceptual understanding among students taught using the FEACA Model. However, no significant difference was found in analytical thinking skills. It is recommended that future studies adapt the model with enriched activities targeting analytical thinking and test it across different subjects and educational levels.