Pompeipolis Antik Kenti'ndeki villa yapısında bulunan zemin mozaiği'nin koruma ve sergileme çalışmaları
Protection and exhibition works of the villa building floor mosaic in rhe ancient city of Pompeipolis
  1. Tez No: 966197
  2. Yazar: TÛBÂ İREM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Pompeiopolis Antik Kenti'ndeki Villa yapısında bulunan zemin mozaiği, 2018 yılı kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılmıştır. Mozaik üzerindeki koruma ve onarım çalışmaları ise 2024 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu geçen süre içerisinde mozaik, gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklı çok fazla tahribata uğramıştır. Yağışlar ve ani sıcaklık değişimleri bu tahribatların ana nedenlerindendir. Oluşan tahribatlar yapısal ve yüzeysel bozulmalar şeklinde ikiye sınıflandırılmıştır. Özellikle meydana gelmiş olan yapısal bozulmalar sonucunda zemin mozaiğinin korunmasının sağlanabilmesi için kaldırılarak yeni taşıyıcı zemin üzerine aktarılması ve in situ halde korunması gündeme gelmiştir. Kaldırma yöntemi olarak mozaiğin geometrik bezemeye sahip olduğu da göz önünde bulundurularak parçalı halde kaldırma yöntemi seçilmiştir. 33 parçaya ayrılan zemin mozaiği kazının deposuna taşınarak burada gerekli onarım çalışmaları gerçekleştirilmiş, ardından yeni taşıyıcı zemin üzerine aktarılarak in situ konumlarına yerleştirilmiştir. Onarım çalışmalarında her aşama detaylı bir şekilde belgelenmiştir. Yapılan çalışmaların devamlılığının sağlanabilmesi için de mozaik için yapılması önerilen sergileme ve bakım çalışmaları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ground mosaic found in the villa structure in the ancient city of Pompeiopolis was revealed during the excavations of 2018. Protection and repair works on the mosaic were carried out in 2024. In this period, the mosaic has suffered a lot of damage due to the lack of necessary measures. Rainfall and sudden temperature changes are the main causes of these destruction. These destruction are classified as structural and superficial deterioration. In particular, as a result of the structural deterioration that has occurred, it has been removed to ensure the protection of the floor mosaic on the new carrier floor and the protection of in situ has come to the agenda. Since the mosaic has geometric decoration, it was decided to be divided into pieces and removed. The ground mosaic divided into 33 pieces was moved to the warehouse of the excavation and the necessary repair works were carried out, then transferred to the new carrier floor and placed in the situ positions. Each stage in repair works is documented in detail. In order to ensure the continuity of the studies, the proposed exhibition and maintenance studies were stated for the mosaic.