Pompei antik kentinde siyasi içerikli Dipinto-Graffito'lar
Political Dipinto-Graffito in ancient city of Pompeii
- Tez No: 596615
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1291
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pompei antik kentindeki siyasi içerikli dipinto ve graffito yazıtlarını bir araya getirmek ve epigrafik açıdan incelemektir. Tezin birinci bölümünde, konuya bir giriş olması açısından Pompei kentinin tarihi coğrafyasına ve kısa tarihine antik kaynakların ve modern araştırmalar ışığında kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde, dipinto ve graffito'larda rastlanan memuriyetler ve bu memuriyetlerin seçim süreçleri incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise memuriyetlerin yer aldığı çok sayıdaki siyasi propaganda yazıtlarının kataloğu hazırlanmıştır. Katalog, memuriyetlerin ordo decurionum'unun kariyer basamaklarına göre sınıflandırılmıştır. Tezin sonunda hazırlanan iki grafik vasıtası ile Pompei'de yazıtlarda görülen memuriyetlerin sayısal ve Pompei'de görülen siyasi içerikli dipinto ve graffito'ların yıllara göre dağılımları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to bring the political dipinto and graffito inscriptions in the ancient city of Pompeii together and to examine them epigraphically. In the first chapter, the historical geography and a brief history of Pompeii are given in the light of ancient sources and modern research as an introduction to the subject. In the second chapter, the public officials encountered in dipinto and graffito and their election processes are examined. In the third chapter, a catalog of numerous political propaganda inscriptions including public offices was prepared. The catalog classified them according to the career levels of the ordo decurionum. At the end of the thesis, the distributions of the numerals of public offices seen in the inscriptions and of the dipinto and the graffito with political content in Pompeii by years are given in two graphs.