Hiperbilirubinemisi olan yenidoğanlarda fototerapi sırasında emzik kullanımının stres ve bilirubin düzeyine etkisi
The effect of pacifier use on stress and bilirubin levels during phototherapy in newborns with hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 966201
  2. Yazar: AHU PINAR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş: Hiperbilirubinemi nedeniyle fototerapi alan yenidoğanların; hastanede yatmak zorunda olmaları, tedavi sürecinde invaziv işlemlere maruz kalmaları ve bu süreçte fototerapi tedavisine ara vermemek için beslenme haricinde anneden ayrı fototerapi yataklarında kalmaları bebeklerde strese neden olabilmektedir. Emziğin yenidoğanlar üzerinde stresi azaltma, sakinleştirme, oro-motor hareketi uyararak sindirimden sorumlu emzim ve hormonların salgılanmasını sağlama, böylece sindirimi kolaylaştırma gibi birçok yararı bulunmaktadır. Amaç: Emziğin yenidoğanların stresini azalttığı, bebekleri sakinleştirdiği, bu süreçte bilirubinin dışkı ile atıldığı ve emziğin dışkılamayı kolaylaştıran sindirimden sorumlu enzim ve hormonların salgılanmasında etkili olduğu düşünüldüğünde bu çalışma ile hiperbilirubinemisi olan yenidoğanlarda fototerapi sırasında emzik kullanımının stres, fizyolojik belirtiler (KTA, SpO2, bağırsak sesleri, dışkılama sayısı) ve bilirubin düzeyine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Randomize-kontrollü tasarımda gerçekleştirilen çalışmanın örneklemi hiperbilirubinemi tanısı olan 60 term yenidoğandan (deney grubu= 30 bebek; kontrol grubu=30 bebek) oluşmaktadır. Araştırma verileri Haziran 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde toplanmıştır. 18 saat fototerapi alan bebeklere 3 saatte bir 5 dk. süre ile emzik verilerek bebeklerin stres seviyesi, KTA ve SpO2 düzeyi bağırsak sesleri, dışkılama sayısı ve bilirubin düzeyi değerlendirilmiştir. Bebeklerin stres seviyesi Yenidoğan Stres Ölçeği (YSÖ), KTA ve SpO2 düzeyi pulse oksimetre cihazı, bağırsak sesleri steteskop ile gözlemci bir hemşire tarafından değerlendirilmiştir. Dışkılama sayısı anne bebeğin bezini her değiştirdiğinde araştırmacı tarafından gözlemlenip kayıt edilmiştir. Bebeklerin bilirubin düzeyleri rutin klinik hekim istemine göre klinik rutini doğrultusunda bebekler fototerapi almadan önce ve bebekler fototerapi süreçlerini tamamladıktan sonra intravenöz yolla kan alınarak ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Bulgular: Araştırma da emzik verilen bebeklerin stres ve KTA seviyelerinin verilmeyen bebeklerden daha düşük olduğu, bağırsak seslerinin ve dışkılama sayılarının daha fazla olduğu bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Emziğin fototerapi sırasında bebeklerin stresini azalttığı, bağırsak seslerini ve dışkılama sayısını artırdığı, SpO2 düzeyi ve bilirubin seviyesi üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Newborns receiving phototherapy for hyperbilirubinemia may experience stress due to hospitalization, exposure to invasive procedures during treatment, and the need to stay in separate phototherapy beds from their mothers, except for feeding, to avoid interruptions in phototherapy. Pacifiers offer numerous benefits for newborns, including reducing stress, calming, stimulating oromotor movements, and facilitating the secretion of enzymes and hormones responsible for digestion. Aim: Given that pacifiers reduce stress in newborns, calm them, and facilitate the secretion of digestive enzymes and hormones that facilitate defecation, this study aimed to investigate the effects of pacifier use on stress, physiological symptoms (HR, SpO2, bowel sounds, bowel frequency), and bilirubin levels during phototherapy in newborns with hyperbilirubinemia. Method: The study, conducted with a randomized-controlled design, consisted of 60 term newborns diagnosed with hyperbilirubinemia (experimental group=30 infants; control group=30 infants). Data were collected at the Neonatal Intensive Care Unit of Ankara University Faculty of Medicine between June 2023 and September 2024. Babies who received 18 hours of phototherapy were given a pacifier every 3 hours for 5 minutes to assess their stress levels, HR and SpO2 levels, bowel sounds, number of bowel movements, and bilirubin levels. The babies' stress levels were assessed using the Neonatal Stress Scale (NSS), HR and SpO2 levels were assessed using a pulse oximeter, and bowel sounds were assessed using a stethoscope by an observing nurse. The number of bowel movements was observed and recorded by the researcher each time the mother changed the baby's diaper. The babies' bilirubin levels were measured and recorded by intravenous blood samples taken before the babies received phototherapy and after the babies completed their phototherapy procedures, as per the clinician's routine instructions. Results: The study found that pacifier given infants had lower stress and HR levels, and had higher bowel sounds and bowel movements than pacifier infants (p0.05). Conclusion: It was determined that pacifiers reduced infants' stress during phototherapy, increased bowel sounds and bowel movements, and had no effect on SpO2 or bilirubin levels