Otoimmün tiroidi hastalarda serum oleik asit seviyelerinin T regülatör hücre sayı ve fonksiyonu, tiroid otoantikor üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of serum oleic acid levels at autoimmune thyroiditis patients and its relationship with the number and the function of the T regulatory cells and thyroid autoantibody levels
  1. Tez No: 966202
  2. Yazar: EYLEM ÇAĞILTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKANLI TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Moleküler Tıp, İç Hastalıkları, Allergy and Immunology, Molecular Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, otoimmün tiroidit tanısı almış Hashimoto tiroiditi hastalarında serum oleik asit düzeyleri ile regülatör T hücre (Treg) popülasyonlarının sayısı ve fonksiyonları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Ayrıca, serum oleik asit düzeylerinin tiroid otoantikor seviyeleri ve Treg hücre fonksiyonlarına olan etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya otoimmün tiroidit tanısı almış 28 hasta ve yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 28 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan kan örneklerinde tiroid fonksiyon testleri (TSH, sT4, sT3, anti-TPO, anti-TG), plazma lipid profili, glukoz, HbA1c, insülin ve D vitamini seviyeleri analiz edilmiştir. Treg hücre popülasyonları akım sitometrisi ile ölçülmüş, serum oleik asit düzeyleri gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC- MS) yöntemiyle belirlenmiştir. Bulgular: Otoimmün tiroidit hastalarında serum oleik asit düzeylerinin sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Treg hücre popülasyonları, hasta grubunda kültür öncesi ve sonrasında anlamlı bir artış göstermiştir. Serum oleik asit düzeyleri ile Treg hücre sayıları arasında pozitif bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, tiroid otoantikor seviyelerinin otoimmün tiroidit hastalarında belirgin şekilde yüksek olduğu ve bu artışın inflamasyon süreçlerle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Serum oleik asit düzeylerinin Treg hücre popülasyonlarını ve fonksiyonlarını destekleyebileceği ve bu durumun otoimmün tiroidit patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between serum oleic acid levels and the number and functions of regulatory T cell (Treg) populations in patients with Hashimoto's thyroiditis diagnosed with autoimmune thyroiditis. Additionally, the study aimed to investigate the effects of serum oleic acid levels on thyroid autoantibody levels and Treg cell functions. Materials and Methods: The study included 28 patients diagnosed with autoimmune thyroiditis and 28 age- and sex-matched healthy controls. Blood samples collected from participants were analyzed for thyroid function tests (TSH, sT4, sT3, anti-TPO, anti-TG), plasma lipid profiles, glucose, HbA1c, insulin, and vitamin D levels. Treg cell populations were measured using flow cytometry, and serum oleic acid levels were determined by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). Results: Serum oleic acid levels were significantly higher in patients with autoimmune thyroiditis compared to healthy controls. Treg cell populations showed a significant increase in the patient group both before and after culture. A positive correlation was observed between serum oleic acid levels and Treg cell counts. Furthermore, thyroid autoantibody levels were markedly elevated in patients with autoimmune thyroiditis, and this increase was associated with inflammatory processes. Conclusion: Serum oleic acid levels may support Treg cell populations and functions, potentially playing a role in the pathogenesis of autoimmune thyroiditis.