Konya barana geceleri ve son temsilcilerinden Rıza Konyalı
Barana nights of Konya and Rıza Konyalı from its latest representatives
- Tez No: 966224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL BAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk Halk Müziği, kendine has tavrı ile halk biliminin diğer alanlarıyla harmanlanıp yöresel faktörleri içerisinde barındıran bir müzik türüdür. Bu yöresel faktörler, ülkemizin çeşitli bölgelerinde eserler üzerinde tema ve icra bakımından değişiklik göstermektedir. Bu değişikliklere eserler üzerinde icra boyutunda yaklaşıldığında“tavır”kavramı ortaya çıkmaktadır. Tavır, eserin ve yörenin kendine has üslup ve kimliğini yansıtıp, Türk Halk Müziği'nde önem taşımaktadır. Çalışmada belirlenen Konya yöresi, zengin bir müzikal kimliğe sahiptir. Oturak alemleri, kaşık havaları ve barana geceleri, Konya yöresini müzikal anlamda temsil eden geleneksel eğlencelerdir. Oturak alemleri, gündelik yaşama ilişkin konuların konuşulduğu, müzisyenlerin bir araya gelip yöreye ait eserleri icra ettikleri müzikli sohbet ortamlarıdır. Oturak alemleri, zaman içerisinde yörenin insanları tarafından, düşünce ve ortamın etkisi ile değişiklik göstererek yerini“Konya Barana Geceleri”ne bırakmıştır. Günümüzde Konya Barana Gecelerinin müzikal anlamda son temsilcilerinden olup Türk Halk Müziği'nde saz ve ses sanatçısı unvanını alan Rıza Konyalı (Rıza Keleşer), Konya yöresi eserlerini icra ve tavır bakımından temsil eden sanatçılar arasındadır. Konya Barana Gecelerinin temsilcisi olan ve yörenin Konya tavrını enstrümanına yansıtan Rıza Konyalı'nın Konya yöresi müzik kültürü ve barana geceleri hakkında görüşleri araştırmada yer almaktadır. Bu çalışmanın kapsamı Konya Barana geceleri ve Rıza Konyalı'nın hayatı, sanatçı kişiliği ve Konya tavrının icra boyutunda incelenmesidir. Araştırma boyunca dört temel konu ele alınmıştır: Konya müzik kültürü, Konya barana geceleri, Konya Barana Gecelerinin son temsilcilerinden olan Rıza Konyalı ve Rıza Konyalı'nın Konya yöresi eserleri üzerinde enstrümanda uygulamış olduğu Konya tavrı...
Özet (Çeviri)
Turkish folk music is a genre that blends its own unique style with other areas of folklore and incorporates regional factors. These regional factors cause variations in the themes and performance of musical works in different parts of our country. When approaching these changes in terms of performance, the concept of“style”emerges. The style reflects the unique manner and identity of the work and the region, and is important in Turkish folk music. The Konya region identified in the study has a rich musical identity. Oturak festivals, spoon airs and barana nights are traditional entertainments that represent the Konya region in musical terms. Oturak festivals are musical conversation venues where topics related to daily life are discussed and musicians come together to perform regional works. Over time, the Oturak festivals changed under the influence of the local people's thinking and environment, giving way to the“Konya Barana Nights”. One of the last representatives of Konya Barana Nights in musical terms, Rıza Konyalı (Rıza Keleşer) is a saz and vocal artist in Turkish folk music. He is among the artists who represent the works of the Konya region in terms of performance and style. The views of Rıza Keleşer, representative of Konya Barana Nights and who reflects the Konya style of performance in his instrument, on the music culture of the Konya region and Barana Nights are included in the study. The scope of this study is to examine Konya Barana nights and the life of Rıza Konyalı, his artistic personality, and the performance dimension of the Konya style. The study addressed four main topics: Konya music culture, Konya barana nights, Rıza Konyalı, one of the last representatives of Konya Barana Nights, and the Konya style applied by Rıza Konyalı on his instrument in his works from the Konya region...