Bariatrik cerrahi operasyonu geçiren bireylerin antropometrik ölçümleri, beslenme durumları ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of anthropometric measurements, nutritional status and quality of life in individuals undergoing bariatric surgery
  1. Tez No: 966225
  2. Yazar: DUYGU UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜBRA ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Obezite hem çok yönlü yapısı hem de kronik seyre sahip olması nedeniyle bireysel sağlığı olumsuz yönde etkiyen bir hastalık olarak kabul edilir. Kalıcı kilo kaybı sağlamadaki başarısı ve metabolik parametrelerde olumlu etkilere sahip olmasıyla bariatrik cerrahi; ileri düzey obezitenin etkin bir şekilde yönetilmesinde tercih edilen bir tedavi seçeneği olarak öne çıkar. Bu çalışma ise bariatrik cerrahi operasyon geçiren bireylere ilişkin antropometrik ölçümleri, beslenme durumları ve yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen kesitsel bir çalışmadır. 15 Eylül 2024- 15 Ocak 2025 tarihleri arasında Antalya'daki Özel Anatolia Hospital Lara Hastanesinde Obezite Cerrahisi Kliniği'nde bariatrik operasyon geçiren ve altıncı ay takip kontrollerini tamamlayan 79 kişi (kadın:%72,2; erkek:%27,8) çalışmada yer almıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile operasyon öncesi ve sonrası antropometrik ölçümleri, beslenme durumları ve yaşam kaliteleri operasyon tipine göre karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Veriler yapılandırılmış bir ankette toplandığı gibi, operasyon öncesi ve sonrası belirli zaman dilimlerine ait vücut kompozisyonu verileri için poliklinikten yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is recognized as a health condition that negatively impacts individuals due to its complex etiology and chronic progression. Given its effectiveness in achieving sustained weight loss and improving metabolic outcomes, bariatric surgery has become a widely utilized intervention in managing advanced stages of obesity. This study was designed as a cross-sectional analysis to assess the anthropometric measurements, nutritional status, and quality of life of individuals who underwent bariatric surgery. The sample consisted of 79 patients (72.2% female; 27.8% male) who underwent bariatric procedures at the Obesity Surgery Clinic of Private Anatolia Hospital Lara, located in Antalya, between September 15, 2024, and January 15, 2025, and who had completed their six-month post-operative follow-up. Participants' socio-demographic characteristics, pre- and post-operative anthropometric measurements, dietary intake, and quality of life indicators were comparatively analyzed according to the type of surgery performed. Data were collected using a structured questionnaire, and body composition information from specific pre- and post-operative time points was obtained from outpatient clinical records.