Adölesan sporcuların spor katılım güdüsü ile ebeveynlerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi
An examination of the motivation of adolescent athletes to participate in sports and the attitudes of their parents towards physical education and sports lessons
  1. Tez No: 966267
  2. Yazar: İLKAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı, adölesanların spora katılım güdüsü ile ebeveynlerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir ve araştırma, adölesanların spora yönelimlerinde etkili olan içsel ve çevresel faktörleri belirlemek açısından önem taşımaktadır. Çalışmaya 10–17 yaş aralığında olan 234 erkek ve 180 kız adölesan ile ebeveynlerinden birer kişi olmak üzere toplam 414 katılımcı dâhil edildi. Veriler,“Spora Katılım Güdüsü Ölçeği”ve“Beden Eğitimi Dersine Yönelik Ana-Baba Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplandı. Araştırma bulgularına göre, kız öğrencilerde arkadaşlık temelli sosyal güdüler daha yüksek düzeyde bulundu. Bireysel sporcuların takım üyeliğine yönelik güdüleri takım sporcularından daha yüksekti (p0,05). Ebeveyn cinsiyeti, yaşı, medeni durumu ve çocuğun cinsiyetine göre beden eğitimi dersine yönelik tutum puanları arasında da anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak, adölesanların spora katılımında sosyal etkileşim, aidiyet duygusu ve ebeveyn desteği önemli rol oynamaktadır. Spora katılımı destekleyici uygulamalarda yalnızca bireysel faktörler değil, aile eğitimi ve sportif geçmiş gibi çevresel etmenlerin de etkili olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between adolescents' motivation for sports participation and their parents' attitudes toward physical education classes. This research identifies the intrinsic and environmental factors influencing adolescents' orientation toward sports. The study included 414 participants, 234 male and 180 female adolescents aged between 10 and 17, and one parent for each adolescent. Data were collected using the“Participation Motivation Questionnaire for Sports”and the“Attitude Scale Toward Physical Education Classes”. According to the findings, female students demonstrated higher levels of friendship-based social motivation. Individual athletes reported significantly higher motivation related to team membership than team athletes (p0.05). Furthermore, no significant differences were found in parents' attitudes toward physical education classes based on parent gender, age, marital status, or the gender of the child (p>0.05). In conclusion, social interaction, sense of belonging, and parental support play a crucial role in adolescents' participation in sports. It can be stated that individual factors and environmental influences such as parental education and sports background contribute to fostering sports participation.