Aşırı kilolu/obez ve normal kilolu kedilerin serum biyokimyasal profillerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of serum biochemical profiles in overweight/obese and normal-weight cats
- Tez No: 966265
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kedilerde obezite,hem sağlık hem de yaşamlarında konfor düzeyini etkileyen ciddi bir beslenme bozukluğudur. Obezite, enerji gereksiniminin üzerinde alınan kalorinin (kronik pozitif enerji dengesi) vücut ağırlığı artışına neden olması ve adipoz dokuda depolanması olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, özellikle son yıllarda kedilerde yaygınlaşan aşırı kilo/obezite durumunun farklı yaş, cinsiyet ve ırktaki kedilerde serum biyokimyasal değerlerine etkisini belirlemek ve endojen faktörler ile serum biyokimyasal değerleri arasındaki interaksiyonları belirlemektir. Retrospektif bu çalışmada, 1 Ocak 2023-1 Ocak 2024 tarihleri arasında özel bir veteriner muayenehanesinde sürekli takibi yapılan aşırı kilolu/obez ve normal kilolu kedilerin bazı serum biyokimyasal parametreleri ile muayene bulguları (anamnez bilgileri ve vücut kondisyon skorları gibi) kullanıldı. Bu amaçla 30 adet aşırı kilolu/obez ve 30 adet normal kilolu kedilerin serum biyokimyasal rutin analiz sonuçları kullanıldı. Bu analiz sonuçları arasında serum total protein, albumin, glukoz, kolesterol, serum üre azot konsantrasyonu, kreatin, total bilirubin, alkalen fosfataz (ALP), alanin aminotransferaz (ALT) düzeylerine ilişkin sonuçlar ile ırk, yaş, cinsiyet, vücut kondisyon skorlarına ilişkin kayıtlı bilgiler kullanıldı. Araştırmada bilgileri kullanılan tüm kediler sterildi.
Özet (Çeviri)
Obesity in cats is a serious nutritional disorder that affects both health and quality of life. Obesity is defined as a condition resulting from the intake of calories exceeding energy requirements (chronic positive energy balance), leading to an increase in body weight and accumulation of adipose tissue. The aim of this study was to determine the effects of overweight/obesity, which has become increasingly prevalent in cats in recent years, on serum biochemical values in cats of different ages, sexes, breeds and to evaluate the interactions between endogenous factors and serum biochemical values.In the retrospective study, some serum biochemical parameters and clinic findings (such as anamnesis and body condition score) of overweight/obese and normal-weight cats, regularly monitored at a private veterinary clinic between January 1, 2023 and January 1, 2024, were utilized.Routine serum biochemical analysis results of 30 overweight/obese cats and 30 normal-weight cats were evaluated. These analyses included serum total protein, albumin, glucose, cholesterol, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, total bilirubin, alkaline phosphatase (ALP) and alanine aminotransferase (ALT) levels, along with recorded data on breed, age, sex and body condition scores.