Balıkesir ili Manyas ilçesi hububat tarlalarında topraktaki bazı önemli yabancı ot türlerinin tohumlarının yoğunluğunun tespiti ve topraktaki tohum populasyonu ile yabancı ot florası arasındaki ilişkinin belir...
Preliminary studies on the density of some important weedseeds species in the soil and determination of relationships between soil seedbank and weed flora in cereal areas of Manyas province
- Tez No: 96627
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
V ÖZET BALIKESİR İLÎ MANYAS İLÇESİ HUBUBAT TARLALARINDA TOPRAKTAKİ BAZI ÖNEMLİ YABANCI OT TÜRLERİNİN TOHUMLARININ YOĞUNLUĞUNUN TESPİTİ VE TOPRAKTAKİ TOHUM POPULASYONU İLE YABANCI OT FLORASI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ÖN ÇALIŞMALAR TOPUZ, Muhamet Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi. Prof. Dr. Yıldız NEMLİ Şubat 2000,.65 sayfa Bu çalışmada Balıkesir- Manyas Şevketiye beldesindeki buğday ekiliş alanlarında buğday için önemli bazı yabancı ot ttirlerinin topraktaki yoğunluk ve rastlanma sıklığım ve topraktaki tohum rezervi ile yabancı ot florası arasındaki ilişki araştırılmıştır. Buna göre buğday alanlarında 0-25 cm toprak derinliğinde 11.970 -77.805 ortalama 25.500 adet/ m2 canlı yabancı ot tohumu bulunduğu belirlenmiştir. Toprak rezervinde Amaranthus retroflexus L, Galium tricornutum Dandy ve Sinapis arvensis L. tohumlarının en yoğun olduğu ve kuru tarım yapılan alanlarda sulu tarım yapılan alanlara göre topraktaki tohum yoğunluğunun daha düşük olduğu saptanmıştır. Topraktaki tohum rezervinin floraya yansıma oram % 1! den düşük olduğu belirlenmiştir. Anahtar sözcükler : Buğday, Tohum rezervi, Yabancı ot, Yoğunluk, Sıklık,
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT PRELIMINARY STUDIES ON THE DENSITY OF SOME IMPORTANT WEEDS SEEDS SPECİES IN THE SOIL AND DETERMİNATİON OF RELATIONSHIP BETWEEN SOIL SEEDBANK AND WEED FLORA IN CEREAL AREAS OF MANYAS PROVINCE TOPUZ, Muhamet MSc in Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Yıldız NEMLİ February 2000, 65 pages İn this study the density and frequency and relationship between seedbank and weed flora of some important weed species seeds in the soil of wheat areas of Balıkesir- Manyas province Şevketiye country was researched. İt was found that the seed number changed greatly among the wheat fields and estimated total weed populations ranged from 11.970 to 77.805, with an average of 25.500 seed/ m2 in the top 25 cm of soil. İt was determined that the seeds of Amaranthus retroflexus L., Galium tricornutum Dandy, and Sinapis. arvensis L. were the common weed spesies in the soil reservoir and that the weed seed soil reservoir of the irrigated areas was found to be more than the weed seed reservoir of non irrigated areas. Relationship between soil seed bank and weed flora was determined to be least than % 1. Key Words : Wheat, Seedbank, Weed, Density, Frequency