Yeni salen grup içeren bor bileşiklerinin sentezi, yapılarının farklı analitiksel tekniklerle aydınlatılması ve meme kanserine karşı etkilerinin incelenmesi
Synthesis of new salen group-containing boron compounds, elucidation of their structures with different analytical techniques and investigation of their effects against breast cancer
  1. Tez No: 966281
  2. Yazar: ARZU KABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN AKKAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kanser, genetik ve çevresel faktörlerin tetiklediği malign fenotip kazanmış hücrelerin organizmada kontrolsüz bir şekilde bölünmesi, birikmesi, çoğalması ve yayılması ile meydana gelen ve her geçen yıl sıklığı giderek artan heterojen bir hastalık grubudur. Meme kanseri dünya çapında kadınlar arasında en sık görülen kanser olup aynı zamanda önemli ölüm nedenlerinden biridir. Bu alanda günümüzde genel ve hedefe yönelik çeşitli tedaviler kullanılarak sağkalım oranı arttırılmaktadır. Son yıllarda bor içeren bileşiklerin sağlık alanında kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle yapılan çalışmalar kapsamında bor bileşiklerinin anti-kanser etkileri de araştırılmakta ve hatta elde edilen bazı bor bileşikleri ilaç olarak tedavide kullanılmaktadır. Güncel çalışmalar bor bazlı bileşiklerin lösemi, meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri, yumurtalık kanseri ve glioblastoma multiforme gibi belirli kanser türlerine karşı etkili olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, bazı bor içeren bileşiklerin anti-kanser ajanlar olarak potansiyele sahip olduğunun bilinmesinden yola çıkılarak, çalışmamızda yeni salen grup içeren altı farklı (SB1-SB6) bor bileşikleri sentezlendi. Bu bileşiklerin; FT-IR, NMR, UV-Vis, LC-MS/MS ve elementel analiz gibi spektroskopik tekniklerle yapıları aydınlatıldıktan sonra, anti-kanser aktiviteleri MDA-MB231, MCF-7 ve CRL-4010 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi MTT yöntemiyle ve apoptotik etkisi Annexin-V yöntemiyle hücre kültürü ortamlarında incelendi. Sentezlenen yeni bor bileşiklerinden SB6 bileşiğinin MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında IC50 değeri 47,3 μg/ml olarak ölçüldü. SB6 bileşiğinin 50 µg/ml dozunun morfolojik olarak incelendiğinde MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında %30,6 oranında apoptozise neden olduğu gözlendi. Elde ettiğimiz bulgulara göre SB6 bileşiğinin MDA-MB-231meme kanseri hücre hattında sitotoksik etki göstermesi sebebiyle daha kapsamlı araştırmalar yapılarak farklı çalışmalara yön verme potansiyeline sahip olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer is a heterogeneous group of diseases characterized by uncontrolled division, accumulation, proliferation, and spread of cells that have acquired a malignant phenotype due to genetic and environmental triggers, with its incidence increasing progressively each year. Breast cancer is the most frequently diagnosed cancer among women worldwide and remains one of the leading causes of cancer-related mortality. In this field, various general and targeted therapies are currently being utilized, resulting in improved survival rates. In recent years, boron-containing compounds have seen increasingly widespread applications in healthcare. Notably, research investigations have explored their anti-cancer effects, with certain boron-based compounds now being employed as therapeutic agents in clinical treatment. Current research demonstrates that boron-based compounds show promising activity against specific cancer types, including leukemia, breast cancer, lung cancer, prostate cancer, ovarian cancer, and glioblastoma multiforme. Therefore, based on the recognized potential of certain boron-containing compounds as anti-cancer agents, we synthesized six novel salen- group containing boron derivatives (SB1-SB6) in this study. After structural characterization using FT- IR, NMR, UV-Vis, LC-MS/MS, and elemental analysis, we evaluated their anti-cancer activity. The cytotoxic effects were assessed via MTT assay on MDA-MB-231, MCF-7, and CRL-4010 cell lines, while apoptotic activity was examined using the Annexin-V method in cell culture models. Among the synthesized compounds, SB6 demonstrated notable activity against the MDA-MB-231 breast cancer cell line, with an IC50 value of 47.3 μg/ml. Morphological analysis revealed that SB6 at 50 µg/ml induced apoptosis in 30.6% of MDA-MB-231 cells. Our findings demonstrate that compound SB6 exhibits cytotoxic effects against the MDA-MB-231 breast cancer cell line, suggesting its potential as a lead compound worthy of further comprehensive investigation to guide future therapeutic development.