İzole koroner arter baypass greft (CABG) operasyonlarında düşük tidal ventilasyonun postoperatif sonuçları
Postoperative outcomes of low tidal ventilation in isolated coronary artery bypass graft (CABG) surgeries
- Tez No: 966286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÖZÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, kardiyopulmoner baypas (KPB) sırasında düşük tidal hacimli, düşük frekanslı ve sürekli ventilasyon uygulamasının postoperatif solunumsal fonksiyonlara, oksijenlenme parametrelerine ve klinik sonuçlara olan etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Eylül 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde izole koroner arter bypass greft (CABG) operasyonu uygulanan 50 hasta dahil edilmiştir. Hastalar rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır: Grup 1'de (n=25) KPB sırasında düşük tidal hacimli ventilasyon (3 mL/kg, 6/dk, PEEP: 8 cmH₂O, FiO₂: 21%) uygulanmış; Grup 2'de (n=25) ise KPB süresince ventilasyon durdurulmuştur. Tüm hastalarda postoperatif dönemde solunum fonksiyon testleri, CXR akciğer grafi skorlama testi ve klinik sonuçlar (hastanede kalış süresi, ekstübasyon süresi, yoğun bakım kalış süresi) değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda her iki grupta postoperatif FEV₁, FVC ve FEV₁/FVC değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma tespit edilmiştir. Ancak gruplar arasında bu parametreler bakımından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Ekstübasyon süresi, yoğun bakım kalış süresi ve inflamatuvar belirteçlerde gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of continuous low tidal volume and low-frequency ventilation during cardiopulmonary bypass (CPB) on postoperative respiratory function, oxygenation parameters, and clinical outcomes. Fifty patients who underwent isolated coronary artery bypass grafting (CABG) at the Department of Cardiovascular Surgery, Akdeniz University Medical Faculty, between September 2024 and March 2025 were prospectively enrolled. Patients were randomly divided into two groups. Group 1 (n=25) received low tidal volume ventilation during CPB (3 mL/kg tidal volume, 6 breaths/min, PEEP 8 cmH₂O, FiO₂ 21%), while Group 2 (n=25) received no ventilation during CPB. Postoperative pulmonary function tests, chest X-ray (CXR) lung scoring, and clinical outcomes including hospital stay, extubation time, and intensive care unit (ICU) stay were evaluated in all patients. In both groups, postoperative FEV₁, FVC, and FEV₁/FVC ratios significantly decreased compared to preoperative values (p0.05). No significant differences were observed between the groups in terms of extubation time, ICU stay, or inflammatory markers.