Novel thiazole-carbohydrazone derivatives: Synthesis, characterization and multimodal evaluation as ache inhibitors
Yeni tiyazol-karbohidrazon türevleri: Sentezi, karakterizasyonu ve ache inhibitörleri olarak çok yönlü değerlendirilmesi
- Tez No: 966287
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVHER ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Alzheimer hastalığının ilerleyici ve tedaviye dirençli doğası, yüksek özgüllüğe sahip ve yan etkisi düşük yeni asetilkolinesteraz (AChE) inhibitörlerine olan ihtiyacı giderek artırmaktadır. Bu tez kapsamında, tiyazol çekirdeği ve karbohidrazon farmakoforunu bir arada içeren on adet yeni 3-metil-2-(fenilimino)-2,3-dihidrotiyazol-4-karbohidrazon türevi (24 a–j) tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Tüm bileşiklerin yapısal doğrulamaları FT-IR, ¹H NMR, ¹³C NMR, LC-QTOF-MS ve LC-MS teknikleriyle gerçekleştirilmiş, saflıkları ve kimyasal yapıları teyit edilmiştir. İn vitro enzim testleri, ara ürünler 21 (IC₅₀ = 0.105 μM) ve 23 (0.233 μM) ile birlikte özellikle 24b (0.052 μM), 24d (0.066 μM), 24f (0.076 μM) ve 24h (0.114 μM) bileşiklerinin submikromolar düzeyde AChE inhibisyonu gösterdiğini ortaya koymuştur. Tüm bileşikler, BChE üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir (IC₅₀ > 1 mM). Ayrıca seçilen türevler (24b ve 24f), MAO‑A (IC₅₀ = 0.072 ve 0.091 μM) ve MAO‑B (0.064 ve 0.081 μM) enzimlerini de inhibe ederek çoklu hedefli inhibitör profiline sahip olduklarını göstermiştir. Moleküler docking çalışmaları, sentezlenen karbohidrazon türevlerinin (24a–j), katalitik ve periferik anyonik bölgelerle güçlü etkileşimler kurarak AChE'ye yüksek bağlanma afinitesi sergilediğini doğrulamıştır. Bu bulgular, tiyazol‑karbohidrazon iskeletinin asetilkolinesteraz inhibitör tasarımında umut vadeden adaylar sunduğunu ve Alzheimer tedavisine yönelik daha ileri farmakokinetik ve biyolojik çalışmalar için güçlü bir temel oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The progression of Alzheimer's disease underscores the urgent need for novel acetylcholinesterase (AChE) inhibitors capable of modulating cholinergic signaling with high specificity and low side effects. In this study, a series of ten 3-methyl-2-(phenylimino)-2,3-dihydrothiazole-4-carbohydrazone derivatives 24 a–j were designed to integrate the thiazole core and carbohydrazone pharmacophore known for dual‐site engagement of AChE. These novel compounds were fully characterized by FT-IR, 1H and 13C NMR, LC-QTOF-MS and LC-MS, confirming their structures and high purity. In vitro enzyme assays revealed submicromolar AChE inhibition for 21 (IC50 = 0.105 μM), 23 (0.233 μM), and notably 24b (0.052 μM), 24d (0.066 μM), 24f (0.076 μM), and 24h (0.114 μM), with negligible BChE activity (IC50 > 1 mM). Selected derivatives (24b and 24f) also inhibited MAO‑A (IC50 = 0.072 and 0.091 μM) and MAO‑B (0.064 and 0.081 μM), demonstrating a promising multi‑target profile. Molecular docking against human AChE corroborated these findings, predicting strong binding (–9.0 to -9.7 kcal/mol) at both catalytic and peripheral anionic sites. These results establish the thiazole‑carbohydrazone scaffold as compelling leads for further optimization and in vivo evaluation in Alzheimer's disease.