Radio environment map generation and performance evaluation in heterogeneous environments
Heterojen ortamlarda radyo çevre haritası oluşturulması ve performans ölçümü yapılması
  1. Tez No: 966292
  2. Yazar: ALP BİNTUĞ UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BİRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, sinyal yayılma karakteristiğine bakıldığında gerçek dünyayı daha iyi yansıtabilen heterojen olan çevrelerde Radyo Çevre Haritası (Radio Environment Map - REM) oluşturulmasıdır. Ayrıca literatürde bu konuda yapılmış olan somut çalışma azlığı, doldurulması gereken bir boşluğa dikkat çekmektedir. Bu amaçta iki ana konu ortaya çıkmaktadır, ilki verilen parametrelerle REM simülasyonu, ikincisi ise simüle edilen REM üzerinden sınırlı sayıda ölçüm yapılarak REM'in yeniden oluşturul-ması. Böylece bu projenin çıktısı olan sistemde, herhangi bir bölge içinde yapılacak sınırlı sayıda ölçüm kullanılarak o bölgenin REM'inin oluşturulması sağlanacaktır. REM'in simülasyonunda, haritalandırılacak bölgenin içinde farklı yayılma karakteristiklerine sahip olan bölgeler olduğu varsayılacaktır. Böylece gerçeğe daha yakın bölgeler oluşturulup bunun simülasyonu yapılabilecektir. Bu ilk senaryonun çıktısında, birbirinden farklı karakteristiklere sahip kırk binden fazla REM oluşturulmuştur. REM'in yeniden oluşturulması için baz alınacak senaryoda, oluşturulan REM'ler üzerinde sınırlı sayıda ölçüm yapılacak ve bunlar kullanılarak tüm REM'in tekrar oluşturulması sağlanacaktır. Bunun için önerilen yöntemlerimiz iki başlıkta toplan-mıştır, bunlar \textit{Tek noktayı tahmin etme} ve \textit{Tüm REM'i tahmin etme} olarak belirlenmiştir. Tahmin için farklı mimarilere sahip yapay sinir ağları kullanan makine öğrenmesi modelleri oluşturulmuş ve bu mimarilerin başarı oranları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is the creation of a Radio Environment Map (REM) \cite{Zhao2006RADIOEM} in environments with heterogeneous propagation characteristics because of it is more likely to reflect real-world conditions accurately. Moreover, the scarcity of concrete studies on this topic in the literature highlights a gap that needs to be addressed. This aim necessitates two primary areas of investigation: firstly, the simulation of REMs based on specified parameters, and secondly, the reconstruction of REMs from a limited set of measurements derived from the simulated REM. Consequently, the resulting system developed within this thesis will enable the prediction of a REM for a given area utilizing only a limited number of measurements taken within that area, without defining its propagation characteristics. The simulation of the REM will be based on a scenario wherein the environment contains regions with differing propagation characteristics. This allows for the creation of realistic environments and their subsequent simulation. The output of this initial scenario comprises over forty thousand REMs, each with distinct characteristics. The scenario for REM reconstruction is based on performing a limited number of measurements on the generated REMs, and subsequently utilizing these measurements to reconstruct the entire REM. Our proposed methodologies fall under two primary categories: \textit{Single-Point Estimation} and \textit{Full-REM Estimation.} Within each category, machine learning models employing artificial neural networks with varying architectures were developed, and their respective success rates were investigated.