Atdişi mısır (zea mays indentata sturt.) hatlarından elde edilen bazı melez genotiplerin tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural characteristics of some hybrid genotypes obtained from dental corn (zea mays indentata sturt.) lines
  1. Tez No: 966313
  2. Yazar: SELİM ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mısır ülkemizde ve dünyada üretimi ve tüketimi her geçen gün artan kültür bitkilerinden biridir. Türkiye'de üretilen miktar, bazı yıllar ihtiyacı karşılamadığından dışarıdan mısır ithal edilmektedir. Bu nedenle ülkemizde mısır üretiminin artırılması gerekmektedir. Bu çalışma, kendilenmiş atdişi mısır hatlarından elde edilen bazı F1 tek melez genotiplerin verim, verim unsurları ile bazı morfolojik ve fenolojik özelliklerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Konya ekolojik koşullarında 2024 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Araştırmada 25 melez genotip (F1) ve beş ticari çeşit olmak üzere toplam 30 melez atdişi mısır genotipi kullanılmıştır. Deneme, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ekim, 26 Nisan 2024 tarihinde yapılmıştır. Araştırmada tepe püskülü çıkış süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, bitkide koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda tane sayısı, bin tane ağırlığı, tek koçan verimi ve tane verimi özellikleri incelenmiştir. Çalışmada bitki başına koçan sayısı hariç incelenen tüm özellikler bakımından genotipler arasında, istatistiki olarak önemli farklar bulunmuştur. Çalışmada en yüksek tane verimine 1560.0 kg/da ile P0937 standart çeşidi sahip olurken, en düşük tane verimi 861.5 kg/da ile 1046 kodlu genotipten elde edilmiştir. Standart çeşitlerin ortalama verimi 1381.5 kg/da olarak belirlenirken, genotiplerin ortalama verimi ise 1175.9 kg/da olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bazı genotipler standart çeşitlerin ortalama veriminin üzerinde performans göstermişlerdir. 1498.6 ve 1474.6 kg/da tane verimi veren 1075 ve 1074 nolu genotipler, P0937 çeşidi hariç diğer dört ticari çeşitten daha yüksek verim vermişlerdir. Elde edilen sonuçlara göre, 1075 ve 1074 kodlu genotiplerin Konya ekolojik koşullarında ümit verici genotipler olduğu söylenebilir. Daha güvenilir sonuçlar elde etmek ve sağlıklı önerilerde bulunabilmek için çalışmanın birkaç yıl veya aynı yıl farklı lokasyonlarda yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Corn is one of the cultural plants that production and consumption is increasing day by day in our country and in the world. Since the amount produced in Turkey does not meet the need in some yerars, corn is imported from abroad. For his reason, corn production needs to be increased in Turkey. This study was made to determine the yield, yield elements and some morphological and phenological characteristics of some F1 single hybrid genotypes obtained from inbred dent corn lines. The trail was carried out in Konya ecological conditions during the 2024 vegetation period. A total of 30 hybrid (F1) dent corn genotypes, including 25 hybrid genotypes and five commercial varieties, were used in the study. The experiment was set up in randomized complete block design with three replications. Sowing was made on 26 April 2024. In the research, tasseling period, plant height, first ear height, number of ear per plant, ear length, ear diameter, number of kernel per ear, 1000-kernel weight, single ear weight and grain yield were investigated. In the study, statistically significant differences were found for all traits examined except the number of ears per plant. While the highest grain yield was obtained from the P0937 standard variety with 1560.0 kg/da, the lowest grain yield was obtained from the 1046 coded genotype with 861.5 kg/da. While the average yield of standard varieties was determined as 1381.5 kg/da, the average yield of genotypes was determined as 1175.9 kg/da. However, some genotypes performed above the average yield of commercial varieties. Genotypes 1075 and 1074, which gave 1498.6 and 1474.6 kg/da grain yield, were higher than the other four commercial varieties except P0937. According to the results obtained, it can be said that the genotypes coded 1075 and 1074 are considered promising for the ecological conditions of Konya. The study should be conducted over several years or in different locations in the same year, to obtain more reliable results and make more accurate recommendations.