Büyük babil müzesini geometri ve mimari elemanları üzerinde eleştirel bir okuma
A critical reading of the great babylon museum in terms of geometry and architectural elements
- Tez No: 966321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARİA VALİZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Büyük Babil Müzesi'ni eleştirel bir gözle değerlendirerek, Babil'in kültürel mirasını mimari ve geometrik analiz yoluyla yeniden okuma girişimidir. Araştırma, antik Babil mimarisine dayanan estetik ve yapısal unsurları inceleyerek, müzenin bu tarihi mirası nasıl temsil ettiğini sorgulamaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde Babil şehrinin mimari yapısı ele alınıyor. Ölçü sistemleri, kentsel organizasyon, yapı malzemeleri ve inşaat tekniklerinin yanı sıra Babil mimarisine özgü estetik ilişkiler inceleniyor. Amaç, müzenin temsil ettiği tarihsel arka plan hakkında derinlemesine bir anlayış kazanmaktır.İkinci bölüm, Babil Büyük Müzesi'nin mimari ve geometrik analizine odaklanmaktadır. Form, kompozisyon, oranlar ve kullanılan geometrik ilkeler ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Müzenin, Babil medeniyetinin mimari derinliğini çağdaş bir görsel dille ne ölçüde yansıttığı değerlendirilmektedir.Üçüncü bölüm, müzenin tarihsel gelişimi ve inşa sürecinin eleştirel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Kültürel temsil sorunları, tarihsel anlatının sınırları ve çağdaş müzeciliğin zorlukları tartışılıyor. Ayrıca, müzenin izleyiciyle etkileşimi, yalnızca geçmişi sergilemekten ziyade, anlamın yeniden üretildiği bir deneyim alanı olarak ele alınmaktadır. Araştırma sonuçları, Büyük Babil Müzesi'nin sadece eserlerin sergilendiği bir yapı değil, aynı zamanda kültürel hafızanın mimari ve görsel anlatı aracılığıyla yeniden inşa edildiği bir mekân olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to reread Babylon's cultural heritage through architectural and geometric analysis by critically evaluating the Babylonian Museum of the Great. By examining aesthetic and structural elements rooted in ancient Babylonian architecture, the research questions how the museum represents this historical legacy. The study consists of three main parts: The first part deals with the architectural structure of the city of Babylon. It examines systems of measurement, urban organization, building materials and construction techniques, as well as the aesthetic relationships inherent to Babylonian architecture. The aim is to gain an in-depth understanding of the historical background that the museum represents.The second part focuses on the architectural and geometrical analysis of the Great Museum of Babylon. Form, composition, proportions and the geometric principles used are discussed in detail. The extent to which the museum reflects the architectural depth of the Babylonian civilization in a contemporary visual language is assessed.The third chapter presents a critical evaluation of the historical development and construction of the museum. Issues of cultural representation, the limits of historical narrative and the challenges of contemporary museology are discussed. Furthermore, the museum's interaction with the audience is addressed as a space of experience where meaning is reproduced rather than merely displaying the past. The results of the research show that the Babylon the Great Museum is not only a building where artifacts are exhibited, but also a space where cultural memory is reconstructed through architecture and visual narrative.