Sümerce metinlere göre Eski Mezopotamya'da öteki dünya anlayışı
According to Sumerian texts the conception of the other world in Ancient Mesopotamia
- Tez No: 336508
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Büyük bir kısmı Eski Babil Dönemi kopyalarından bilinen Sumerce edebi metinler Eski Mezopotamyalıların dini inanç ve gelenekleri hakkında birçok bilgi sağlamaktadır. Eski Mezopotamyalıların öteki dünya ile ilgili inançlarını; ağıt, ilahi, öykü, mit gibi türlerden oluşan edebi metinlerin verdiği bilgiler çerçevesinde bu çalışmada ortaya koymaya çalıştık. Bu tez üç ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölümde ölüler diyarının yeri hakkında bilgi veren metinler incelenmiştir. İkinci bölüm, cenaze ayinlerini, öteki dünyanın ortamını ve ruhlarının yaşam koşullarını içermektedir. Üçüncü bölüm ise ölüler âleminin tanrıları ve demonları ile ilgilidir. Tezi hazırlarken kullandığımız başlıca kaynak ?The Image of the Netherworld in Sumerian Sources? adlı kitaptır. Bunun yanı sıra konu ile ilgili Sumerce kaynakları içeren yayınlardan da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sumerian literary texts, most of which are known through the copies of the Old Babylonian Period, provide a great deal of information about the religious beliefs and traditions of Ancient Mesopotamians. Therefore, within the scope of literary genres such as dirges, myths, narratives and hymns; beliefs concerned with the afterlife has been tried to put forth through the thesis. The thesis consists of three main parts. In the first chapter, the texts giving information about the location of the netherworld are studied. In the second chapter the funerary rituals, the ambiance of the other world and the living conditions of the souls are included. In the third and the last chapter the deities and demons of realm of the dead are focused on. During the preparation of the thesis, the book named ?The Image of the Netherworld in Sumerian Sources? is used as the main source. In addition to that, publications including Sumerian sources are also referred to.