Somut olmayan kültürel miras bağlamında halk kültürü içerikli seçmeli derslerde ve Türkçe dersinde dijital öğretim materyallerinin kullanımı: Çizgi roman örneği
The use of digital teaching materials in elective courses on folk culture and Turkish language classes within the context of intangible cultural heritage: The case of comic books
- Tez No: 966336
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURHAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Toplumların köklerine bağlı kalarak varlıklarını sürdürebilmeleri, kültürel değerlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasına bağlıdır. Bu aktarım sürecinde eğitim, kültürün hem taşıyıcısı hem de dönüştürücüsü olarak önemli bir işlev üstlenmektedir. Eğitim ve kültür arasındaki etkileşimden hareketle bu çalışmanın amacı; UNESCO listelerinde yer alan somut olmayan kültürel miras unsurlarından seçilen örnekleri 8. sınıf düzeyine ve öğretim programı kazanımlarına uygun biçimde eğitici dijital çizgi romanlar olarak tasarlamak ve bu çizgi romanlara dayalı web tabanlı araçlar kullanılarak öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler geliştirmektir. Genel amaç doğrultusunda, 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı ve 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli esas alınarak, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Türk kahvesi kültürü, Tören keşkeği geleneği ve Zeytin yetiştiriciliği adlı kültürel unsurlar özelinde özgün dijital çizgi romanlar tasarlanmış ve bu materyalleri destekleyici etkinlikler hazırlanmıştır. Temel nitel araştırma deseninde ve yorumsamacı bir yaklaşımla yürütülen çalışma, iki aşamada yapılandırılmıştır. İlk aşamada, belirlenen kültürel unsurlar temel alınarak web tabanlı Pixton aracı kullanılmış ve özgün eğitici dijital çizgi romanlar oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise bu çizgi romanlara dayalı olarak, 8. sınıf öğrencilerinin anlama (dinleme/izleme, okuma) ve anlatma (konuşma, yazma) becerilerini geliştirmeye yönelik, kazanım odaklı etkinlikler geliştirilmiştir. Araştırma, somut olmayan kültürel mirasın korunmasına katkı sağlamak, halk kültürü içerikli seçmeli dersler ve Türkçe derslerinde kullanılabilecek dijital öğretim materyallerine yönelik ihtiyacı karşılamak ve 2024 Ortaokul Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan“Üretim Atölyesi”uygulamaları doğrultusunda öğrencilerin dijital araçlarla özgün içerikler üretmesini destekleyecek örnek uygulamalar geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen dijital çizgi romanların ve destekleyici etkinliklerin, somut olmayan kültürel mirasın öğretiminde disiplinler arası bir yaklaşımla hem halk kültürü içerikli seçmeli dersler hem de Türkçe derslerinde yenilikçi öğretim materyali olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu kapsamda çalışmanın, dijital materyal eksikliğinin giderilmesine yönelik işlevsel öneriler sunduğu, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli doğrultusunda hazırlanacak ders kitaplarına özgün içerik sağlayabileceği ve somut olmayan kültürel mirasın öğretimi alanında kaynak niteliği taşıyabileceği öngörülmektedir. Ayrıca dijital çizgi romanların öğrencilerin ilgisini çektiği, anlamayı ve anlatmayı kolaylaştırdığı, kültürel farkındalığı artırdığı belirlenmiştir. Web araçları ve teknoloji kullanımının, öğrenci merkezli ve üretim odaklı öğretim anlayışıyla bütünleştirilerek somut olmayan kültürel mirasın öğretimine katkı sunduğu; hazırlanan etkinlik tasarıları aracılığıyla bu katkının somutlaştırıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability of societies to sustain their existence while remaining connected to their roots depends on the transmission of cultural values from one generation to the next. In this transmission process, education plays an important role as both the carrier and transformer of culture. Building on the interaction between education and culture, the aim of this study is to design educational digital comic books based on selected examples of intangible cultural heritage elements listed by UNESCO, tailored to the 8th grade level and curriculum objectives, and to develop activities aimed at enhancing students' comprehension and communication skills using web-based tools based on these comic books. In line with the general objective, based on the 2019 Turkish Language Teaching Program and the 2024 Turkey Century Education Model, unique digital comics have been designed on the cultural elements of Turkish coffee culture, which is included in the UNESCO Intangible Cultural Heritage List, the tradition of the ceremonial keşkek, and olive cultivation, which are listed on UNESCO's Intangible Cultural Heritage List, have been designed as original digital comic books, and supporting activities have been prepared for these materials. The study, conducted using a basic qualitative research design and an interpretive approach, was structured in two stages. In the first stage, the web-based Pixton tool was used based on the identified cultural elements, and original educational digital comics were created. In the second stage, based on these comics, achievement-oriented activities were developed to improve 8th grade students' comprehension (listening/viewing, reading) and narration (speaking, writing) skills. The research was conducted with the aim of contributing to the preservation of intangible cultural heritage, meeting the need for digital teaching materials that can be used in elective courses on folk culture and Turkish language courses, and developing sample applications that will support students in producing original content with digital tools in line with the“Production Workshop”applications included in the 2024 Middle School Turkish Language Course Curriculum. The findings indicate that the developed digital comics and supporting activities can be used as innovative teaching materials in both elective courses on folk culture and Turkish language courses, employing an interdisciplinary approach in the teaching of intangible cultural heritage. In this context, it is anticipated that the study will offer functional suggestions for addressing the lack of digital materials, provide original content for textbooks to be prepared in line with the Turkey Century Education Model, and serve as a resource in the field of teaching intangible cultural heritage. In addition, it has been determined that digital comics attract students' interest, facilitate understanding and narration, and increase cultural awareness. It has been concluded that the use of web tools and technology, integrated with a student-centered and production-oriented teaching approach, contributes to the teaching of intangible cultural heritage, and that this contribution is concretized through the prepared activity designs.