Okul dışı zamanda verilen fiziksel programlama eğitiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
Effect of extracurricular physical programming on middle school students' academic achievement and computational thinking skills
  1. Tez No: 966356
  2. Yazar: YILDIZ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde dijital teknolojilerin hızlı gelişimi, bireylerin bu değişimlere uyum sağlayabilmesini zorunlu kılmakta ve bu durum eğitim sistemlerini de doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme, yaratıcı problem çözme ve üretken dijital beceriler gibi 21. yüzyıl yeterliklerini kazanması büyük önem taşımaktadır. Fiziksel programlama eğitimi hem örgün eğitim programlarında hem de çeşitli kurumlar aracılığıyla okul dışı zamanlarda bu yeterliklerin kazandırılması amacıyla yaygın şekilde sunulmaktadır. Bu yaygınlaşmanın temelinde, bireylerin dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi, bilişsel becerilerinin gelişmesi ve teknoloji temelli üretim yapabilme yetkinliklerinin desteklenmesi yer almaktadır. Ancak bu eğitimlerin, özellikle okul dışı ortamlarda öğrencilerin gelişimine ne ölçüde katkı sunduğu konusu literatürde yeterince incelenmemiştir. Bu araştırmanın amacı, okul dışı zamanlarda sunulan fiziksel programlama eğitiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine yönelik öz-yeterlik algıları üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma, tek gruplu ön test–son test yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, İstanbul'da özel bir kurs merkezinde Arduino tabanlı Red-Kit seti ve mBlok yazılımı kullanılarak 16 hafta süresince hafta sonları verilen“Red-Kit ile Blok Tabanlı Programlama”eğitimine katılan 71 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlilik-güvenirlik analizleri yapılmış 30 maddelik Akademik Başarı Testi ile Gülbahar, Kert ve Kalelioğlu (2018) tarafından geliştirilen Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği (BİDBÖA) kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımlı örneklemler t-testi uygulanmış, verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, robotik kodlama eğitimi sonrasında öğrencilerin hem akademik başarılarında hem de bilgi işlemsel düşünme becerilerine yönelik öz-yeterlik algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir (p .05). Elde edilen bulgular, okul dışı fiziksel programlama eğitiminin öğrencilerin hem akademik başarılarını artırmada hem de bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, teknoloji destekli eğitim uygulamalarının yalnızca sınıf içi süreçlerle sınırlı kalmaması gerektiğini; okul dışı etkinliklerin de öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal gelişimlerini desteklemede önemli bir rol üstlenebileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, fiziksel programlama eğitiminin yaygınlaştırılması, öğrenci erişiminin artırılması ve farklı yaş gruplarıyla yapılacak ileri araştırmalarla bu etkinin daha kapsamlı biçimde incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technologies today necessitates individuals to adapt to these changes, directly impacting education systems. In this context, it is of great importance for students to acquire 21st-century competencies such as computational thinking, creative problem-solving, and productive digital skills. Physical programming education is widely offered both within formal education curricula and through various institutions during out-of-school hours with the aim of fostering these competencies. This widespread adoption is grounded in the need for individuals to keep pace with digital transformation, enhance their cognitive skills, and support their ability to engage in technology-based production. However, the extent to which such educational programs, particularly those conducted outside of school settings, contribute to students' development has not been adequately examined in the literature. The aim of this study is to determine the effect of physical programming education offered during out-of-school hours on middle school students' academic achievement and their self-efficacy perceptions regarding computational thinking skills. The study was conducted using a single-group pretest–posttest quasi-experimental design. The study group consisted of 71 middle school students who participated in the“Block-Based Programming with Red-Kit”course delivered on weekends over a period of 16 weeks at a private course center in Istanbul, using the Arduino-based Red-Kit set and mBlock software. As data collection tools, a 30-item Academic Achievement Test developed by the researcher and validated for reliability and validity, as well as the Computational Thinking Self-Efficacy Perception Scale (CTSEPS) developed by Gülbahar, Kert, and Kalelioğlu (2018), were utilized. The data were analyzed using SPSS 26.0 software. A paired samples t-test was applied to compare pretest and posttest scores, and it was determined that the data followed a normal distribution. According to the analysis results, a statistically significant increase was observed in both the academic achievement and computational thinking self-efficacy perceptions of the students following the robotics coding education (p .05). The findings indicate that out-of-school physical programming education is effective in enhancing students' academic achievement and developing their computational thinking skills. These results suggest that technology-supported educational practices should not be limited solely to in-class processes, and that out-of-school activities can also play a significant role in supporting students' cognitive and affective development. In this regard, it is recommended that physical programming education be further disseminated, student access be increased, and future studies be conducted with different age groups to examine this impact in a more comprehensive manner.