Yaşlı bireylere verilen ağız bakımı eğitiminin ağız sağlığına etkisinin incelenmesi
An investigation into the effect of oral care education provided to older adults on their oral health
- Tez No: 966357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL BÜLBÜL MARAŞ, DOÇ. DR. BURCU KANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Geriatrics, Nursing, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, huzurevinde kalan hafif düzeyde demansı olan yaşlı bireylere uygulanan ağız bakım eğitiminin ağız sağlığına etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Randomize kontrollü öntest–sontest deseninde yürütülen bu deneysel çalışma, İzmir ilindeki bir huzurevinde Temmuz 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 62 yaşlı birey katılmış; 30'u müdahale, 32'si kontrol grubunda yer almıştır. Veriler, Geriatrik Ağız Sağlığı Değerlendirme İndeksi (GASDİ), Yaşlılar İçin Ağız Sağlığı Değerlendirme Aracı (YASDA), tükürük akış hızı ve çeşitli klinik periodontal parametreler aracılığıyla toplanmış ve SPSS 26.0 programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of oral care education on the oral health of older adults with mild dementia residing in a nursing home. Designed as a randomized controlled pretest–posttest experimental study, the research was carried out in a nursing home located in İzmir, Turkey, between July 2024 and June 2025. A total of 62 older adults participated in the study, with 30 assigned to the intervention group and 32 to the control group. Data were collected using the Geriatric Oral Health Assessment Index (GOHAI), the Oral Health Assessment Tool for the Elderly (OHATE), salivary flow rate measurements, and various clinical periodontal parameters. Analyses were performed using SPSS version 26.0.