Fen bilimleri öğretmen adaylarının tasarım odaklı düşünme yapıları ile 21. yüzyıl becerileri yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between science teacher candidates' design thinking structures and their perceived competence in 21st century skills
- Tez No: 966443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KOZCU ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri öğretmen adaylarının tasarım odaklı düşünme yapıları ile 21. yüzyıl becerilerine yönelik öz-yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Günümüzde eğitim sistemlerinden, bireylerin problem çözme, yaratıcılık, iş birliği, dijital okuryazarlık ve eleştirel düşünme gibi 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştirmesi beklendiğinden, öğretmen adaylarının bu becerilere yönelik öz-yeterlik algılarının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Araştırmanın evrenini Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde öğrenim gören fen bilimleri öğretmen adayları, örneklemini ise kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen beş farklı ildeki, altı farklı devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 3. ve 4. sınıf fen bilimleri öğretmen adayları oluşturmaktadır. Veriler, 'Öğretimde Tasarım Odaklı Düşünme Ölçeği' ile '21. Yüzyıl Becerileri Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği' kullanılarak, yüz yüze gerçekleştirilen uygulamalar yoluyla toplanmıştır. Ölçeği" aracılığıyla, ölçek uygulamaları yüz yüze gerçekleşecek şekilde toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmış; betimsel istatistiklerin yanı sıra değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla kanonik korelasyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının tasarım odaklı düşünme yapıları ile 21. yüzyıl becerilerine yönelik öz-yeterlik algıları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuç, çağdaş öğretmen profiline dair önemli ipuçları sunmakta ve öğretmen eğitimine yönelik çeşitli önerilere zemin hazırlamaktadır. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarında tasarım odaklı düşünme uygulamalarına yer verilmesi, pedagojik ve mesleki yeterliklerin gelişimini destekleyecektir. Ayrıca, empatiye dayalı ve disiplinlerarası iş birliğini gözeten öğrenme deneyimleri, bireylerin akademik, duygusal ve etik gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Böylece, 21. yüzyılın karmaşık yapısına uyum sağlayabilen yaratıcı ve çözüm odaklı öğretmenler yetiştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between science teacher candidates' design thinking structures and their self-efficacy perceptions regarding 21st-century skills. In contemporary educational contexts, there is an increasing expectation for education systems to cultivate individuals equipped with essential 21st-century competencies such as problem-solving, creativity, collaboration, digital literacy, and critical thinking. In this regard, identifying teacher candidates' self-efficacy perceptions toward these skills is of critical importance. The study population comprises science teacher candidates enrolled in universities located in the Aegean and Mediterranean regions of Turkey. The sample consists of third- and fourth-year students from six public universities across five different provinces, selected through a convenience sampling method. Data were collected through face-to-face administration of the“Design Thinking in Teaching Scale”and the“21st Century Skills Self-Efficacy Perception Scale.”The data were analyzed using SPSS 22 software. In addition to descriptive statistics, canonical correlation analysis was employed to explore the relationships between the variables. The findings revealed a statistically significant positive relationship between the teacher candidates' levels of design thinking and their self-efficacy perceptions concerning 21st-century skills. This result provides important insights into the characteristics of the contemporary teacher profile and offers a foundation for various recommendations in teacher education. Accordingly, integrating design thinking practices systematically into teacher education curricula is essential for supporting the development of pedagogical and professional competencies. Moreover, learning experiences that are grounded in empathy, considerate of individual differences, and built on interdisciplinary collaboration not only contribute to learners' academic growth but also support their emotional and ethical development. In this context, educational policies developed in alignment with these findings may foster the preparation of creative, solution-oriented teachers capable of adapting to the complexities of the 21st century.