Mekânsal ayrışmaların kent yoksulu ailelerin eğitim pratiklerine yansıması: Denizli ili örneği
Reflection of spatial segregation on the educational practices of urban poor families: The case of Denizli province
- Tez No: 966442
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ALTINKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırmanın amacı, mekânsal ayrışmaların kent yoksulu ailelerin eğitim pratiklerine nasıl yansıdığını incelemektir. Araştırma, durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, amaçlı örneklem tekniği ile belirlenmiştir. Katılımcılar, Denizli'nin yoksul mahallelerinde oturan ve eğitim sürecinde çocuğu olan on yedi ebeveynden oluşmaktadır. Veriler, bu ebeveynlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmelerde ortaya çıkan veriler, tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, var olan emek ve sosyal politikalar rejimi içinde, kent yoksulu ailelerin ve çocukların ekonomik, kültürel ve sosyal sermayelerden büyük ölçüde yoksun olduklarını göstermektedir. Bu yoksunluk koşulları ve bu koşulların artan mekânsal ayrışmalarla birlikte belirli mahallelerde yoğunlaşması, eğitim eşitsizliklerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Devletin neoliberal kent ve eğitim politikaları, farklı sınıfların eğitim pratikleri ile etkileşime girerek, kent yoksulu çocukların belirli mahallelerde ya da bölgelerdeki okullara“kapatılmalarında”etkin rol almakta, eğitimdeki eşitsizliklerin ve ayrışmaların yeniden üretildiği yapısal bir süreç ortaya çıkarmaktadır. Önemli bir ideolojik mücadele alanı olan eğitim sistemi, neoliberal politikaların kapsamlı etkisi altında, devlet, sermaye ve emek arasındaki hegemonya ilişkileriyle birlikte toplumsal eşitsizliklerin sürdürülmesine aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how spatial segregations reflect on the educational practices of urban poor families. The study was designed as a case study. The participants of the research were determined using purposive sampling technique. The participants were seventeen parents who reside in poor neighborhoods of Denizli and had children in education ages. Data were collected through semi-structured interviews conducted with these parents. The data obtained from the interviews were analyzed by thematic analysis. The results of the study indicate that, within the existing labor and social policy regime, urban poor families and children are largely deprived of economic, cultural, and social capital. The intensification of these deprivation conditions in certain neighborhoods due to increasing spatial segregation impacts educational inequalities significantly. The neoliberal urban and education policies of the state play an active role, by interacting with the educational practices of different social classes, in the“closure”of urban poor children to schools in specific neighborhoods or regions and create a structural process in which inequalities and segregations in education being reproduced. The education system, which is an important field of ideological struggle, under the comprehensive influence of neoliberal policies, mediates the perpetuation of social inequalities together with the hegemonic relations among the state, capital, and labor.