Türk Medeni Hukukuyla mukayeseli olarak İslam hukukunda evlat edinme ve koruyucu ailelik
Adoption and foster family in Islamic law in comparison with Turkish Civil Law
  1. Tez No: 966465
  2. Yazar: ELİF TAPİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MEMDUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Anne ve babası olmayan ya da anne babası olup bakım ve gözetimden mahrum olan çocuklara sahip çıkılması ve bunların korunması Türk Medeni Hukukunda evlat edinme müessesesi yoluyla gerçekleşmektedir. Evlat edinme, evlatlık ile evlat edinen arasında kurulan, hâkimin izni ile düzenlenebilen bir aile akdidir. Evlat edinme müessesesine başvuran kişilerin genellikle hiç çocuğu olmamış ya da çocuğu olduktan sonra bir daha çocuk sahibi olup da bir daha çocuğu olamamış kişiler başvururlar. Bir tarafta başvuran kişiler bu hasretlerini gidermeye çalışmakta diğer tarafta bir aile yuvası sıcaklığından mahrum olan çocuklara destek olmaktadırlar. Bu durumda olan çocuklara sıcak bir aile ortamı sunularak bunların maddi ve manevi eksiklikleri giderilmekte, ihtiyaç duydukları sosyolojik ve psikolojik destek karşılanmış olmaktadır. Ülkemizde de bu yönde çalışmalar yapılmakta, gönüllü aileler ile birlikte çocukların bakım ve gözetimleri sağlanmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evlat edinme ve koruyucu aile hizmetleriyle ilgili çalışmalar yürütülmektedir. Çalışmamızın amacı, evlat edinme kurumunun içeriğine açıklık getirmek ve günümüz hukuk ile İslam Hukuku arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Günümüz hukukunda evlat edinmenin teşvik edilmekle himayeye muhtaç çocukların korunması ve bakımının sağlanması için her türlü imkân ve hizmet sunulmaktadır. Buna mukabil İslam hukukunda evlat edinmenin yer almadığı; ancak farklı yollarla bu ihtiyacın karşılandığı belirtilmiştir. Küçük yaşta evlat edinilen çocuk buluğ çağına gelinceye kadar ailede kalabileceği belirtilmiş, süt çağında süt emzirilmişse mahremiyet oluşturduğu için dinen bir sakınca olmayacağı ifade edilmiştir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde evlat edinme kavramı, evlat edinmenin hukuki niteliği, tarihsel gelişimi, türleri, evlat edinmenin şartları ve konusu işlenmiştir. Ayrıca koruyucu aile kavramı, koruyucu aile olma koşullarına değinilmiştir. İkinci bölümde İslam Hukukunun evlat edinme kurumuna karşı tutumu belirtilmiş, üçüncü bölümde ise İslam hukuku ile Türk Medeni hukukunda evlat edinme durumunun değerlendirilmesi konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The protection and care of children who are either orphaned or, despite having parents, are deprived of proper care and supervision, is ensured in Turkish Civil Law through the institution of adoption. Adoption constitutes a family contract established between the adoptee and the adoptive parent, which may be formalized only with judicial approval. Applicants to the institution of adoption are generally individuals who have never had children, or who, after having one child, have not been able to have another. On the one hand, prospective adoptive parents seek to fulfill their longing for parenthood; on the other hand, they extend support to children deprived of the warmth and security of a family environment. Through the provision of a nurturing household, such children are afforded compensation for both material and emotional deficiencies, as well as access to the sociological and psychological support they require. In Turkey, various initiatives in this regard are being undertaken, and with the participation of volunteer families, the care and supervision of children are provided. The Ministry of Family, Labor, and Social Services conducts activities pertaining to adoption and foster family services. The purpose of this study is to elucidate the content of the institution of adoption and to highlight the similarities and differences between contemporary law and Islamic Law. In modern law, adoption is encouraged, and a wide range of means and services are made available to ensure the protection and care of children in need of guardianship. By contrast, Islamic Law does not recognize adoption in the same sense; rather, it addresses this need through alternative mechanisms. It is stated that a child adopted at a young age may remain with the family until reaching puberty, and if the child has been breastfed during infancy, a milk-kinship is established, thereby removing religious concerns regarding privacy and permissibility. This study is structured in two parts. The first part addresses the concept of adoption, its legal nature, historical development, types, conditions, and subject matter. It also examines the concept of foster families and the conditions required to become one. The second part outlines the stance of Islamic Law toward the institution of adoption, while the third part evaluates the practice of adoption within both Islamic Law and Turkish Civil Law.