Mukayeseli olarak Türk ve Irak Hukukunda haksız inşaat
A comparative study of unfair construction in Turkish and Iraqi Law
  1. Tez No: 273276
  2. Yazar: İHSAN ZEYNELABDİN HUSAİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Tez çalışmamız, Türk ve Irak hukukunda haksız inşaatı konu alan mukayeselibir çalışmadan ibarettir. Çalışmada haksız inşaat konusunda, Türk ve Irak hukukuarasında yapılan mukayesenin yanında, haksız inşaatın hükümleri konusunda İsviçre,Fransa, Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan hukuku, İslâm hukuku ve Mecelle'yedeğinilmiş ve bu hukuk sistemlerinde benimsenen farklı çözüm tarzları aktarılmıştır.Haksız inşaat, Türk Medenî Kanununda `Arazideki yapılar' kenar başlığıaltında 722?724 maddeleri arasında ele alındığı halde, Irak Medenî Kanunundataşınmaz mülkiyeti kazanma sebeplerinden biri olan insan fiili ile birleşme (el iltisakbi fiili'l insan) kenar başlığı altında, IMK. m.1117?1123 arasında düzenlenmiştir.Her iki hukukta da haksız inşaatın bir hali olan kendi malzemesiyle haksızinşaat, haksız inşaatın en yaygın hal olarak kabul edilmektedir. Öneminden dolayı,çalışmada haksız inşaatın bu hali özellikle ele alınmıştır.Tez çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır, girişte tez konusununtakdimi, önemi, sınırlandırılması ele alınmıştır. Birinci ve ikinci bölümde, her ikihukukta haksız inşaatın tanımı, haksız inşaat halleri, çekişme konusu olantaşınmazlarda haksız inşaat ve haksız inşaatın hüküm ve sonuçları incelenmiştir.Çalışma boyunca her iki hukuk sistemi arasında, haksız inşaatla ilgili, benzerlikler vefarklılıklar ortaya koyulmuş ve her iki hukuk sistemi ile ilgili görüşler sunulmuştur.İncelemelerimiz sırasında vardığımız kanaatler toplu bir şekilde çalışmalarımızınsonuç kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Our dissertation paper is a comparative study of Unfair Construction inTurkish and Iraqi Law. In this paper, in addition to comparison between Turkish andIraqi laws with respect to unfair construction, reference was made to Swedish,French, Egyptian, Jordanian, Syrian, Lebanese Law, Islamic Law and Medjelle anddifferent solution approaches adopted in such legal systems were discussed.While unfair construction was regulated in the Article 722 - 724 under themargin title“Structures in the land”in Turkish Civil Code, it was handled in Articles1117 - 1123 of Iraqi Civil Code under the margin title of ?merger with humanactions? (el iltisak bi fiili'l insan) which is one of the reasons to acquire ownership ofreal estates in Iraqi Civil Code.In both legal systems, unfair construction with one's own material, which isone of the forms of unfair constructions, is accepted as the most common form. Thisform of unfair construction was especially discussed in this paper thanks to itsimportance.Our dissertation paper consists of one introduction and two more chapter;while the subject of the dissertation is presented in introduction, its importance andlimitation are discussed. In chapter one and two, descriptions of unfair construction,forms of unfair construction, unfair construction on real estates which are subject todispute and provisions and consequences of unfair construction in both legal systemswere discussed. Similarities and differences between both legal systems in relation tounfair construction were disclosed and opinions regarding both legal systems werepresented throughout the paper. Opinions we had during our investigations, arepresented in the conclusions section of our paper.