Giresun/Tirebolu'da halk hekimliğinin değişim ve dönüşümü üzerine bir inceleme
An analysis of the change and transformation of folk medicine in Giresun/Tirebolu
  1. Tez No: 966466
  2. Yazar: BUSENUR DANACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELCAN TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Toplumlar geçmişten günümüze kendi inançlarına ve yaşam biçimlerine uygun sağlık yöntemleri geliştirmişlerdir. Halk hekimleri hastalıkları iyileştirmek için önemli roller üstlenmiştir. Modern tıp uygulamalarının gelişimiyle halk hekimleri ve geleneksel halk tıbbı bazı değişim ve dönüşümler yaşamıştır. Halk bilimciler farklı bölgelerdeki halk hekimliği uygulamalarını kayıt altına almıştır. Fakat bu çalışmalar hastalıkların kültürel ve toplumsal zeminine değinmekte yetersiz kalmıştır. Halk hekimliğinin değişim ve dönüşüm sürecini anlamlandırmak için halkın ve halk hekimlerinin deneyimlerini ele almak bu eksikliğe ışık tutacaktır. Modern tıbbın gelişim sürecinde hemşirelerin toplum içindeki rolü önemlidir. Çünkü onlar hem geleneksel tıbbın uygulandığı hem de modern tıbbın yerleşmeye başladığı döneme yakından şahit olmuşlardır. Bu çalışmada alan olarak belirlenen Giresun/Tirebolu ilçesinde görüşmeler yapılmıştır. Yöre halkı, hemşireler ve halk hekimleri ile görüşülerek gelenekselden moderne dönüşüm süreci değerlendirilmiştir. Çalışmada geleneksel halk tıbbı uygulayıcıları ve uygulatıcılarının anlatılarına, geleneksel halk tıbbının nasıl ve neden başvurulduğuna, halk hekimleri ve halk tıbbı nasıl ve neden ortaya çıktığına, geleneksel tıptan modern tıbba geçiş döneminden anlatılara, halkın modern tıbba ve geleneksel tıbba bakış açılarına yer verilmiştir. Bu çalışmada, Giresun'un Tirebolu ilçesi çevresinde halk hekimliği uygulamalarını sürdüren kişilerin varlığı tespit edilmiştir. Kadın uygulayıcıların çoğunlukla bu bilgileri aile büyüklerinden öğrendiği ya da sağlık çalışanı oldukları görülmüştür. Erkek uygulayıcıların ise genellikle sıhhiye eri geçmişine sahip oldukları belirlenmiştir. Toplumun hastalıkları algılama ve tedavi etme biçiminin, yaşanılan coğrafyanın özellikleriyle yakından ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Modern tıbbın gelişimine rağmen, geleneksel sağaltma yöntemlerinin günümüzde uyum sağlayarak alternatif alanlar oluşturduğu gözlemlenmiştir. Halk hekimliği uygulamalarının modern tıpla nasıl bir etkileşim içinde olduğu ve kültürel değerlerin değişim ve dönüşüm sürecini nasıl etkilediği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, societies have developed health methods appropriate to their own beliefs and lifestyles. Folk healers have played a significant role in healing illnesses. With the development of modern medical practices, folk healers and traditional folk medicine have undergone some changes and transformations. Folklorists have documented folk medicine practices in different regions. However, these studies have fallen short of addressing the cultural and social basis of diseases. With the development of modern medical practices, folk healers and traditional folk medicine have undergone some changes and transformations. Folklorists have documented folk medicine practices in various regions. However, these studies have fallen short of addressing the cultural and social basis of diseases. To understand the process of change and transformation in folk medicine, examining the experiences of the public and folk healers will shed light on this deficiency. The role of nurses within society is particularly important in the development of modern medicine, as they closely witnessed both the period when traditional medicine was practiced and the period when modern medicine began to take hold. Interviews were conducted in the Giresun/Tirebolu district, chosen as the area for this study. Local residents, nurses, and folk healers were interviewed to assess the process of transformation from traditional to modern. The study includes the narratives of traditional folk medicine practitioners and practitioners, how and why traditional folk medicine is used, how and why folk doctors and folk medicine emerged, narratives from the transition period from traditional medicine to modern medicine, and the public's perspectives on modern medicine and traditional medicine. This study identified the presence of individuals practicing folk medicine in the Tirebolu district of Giresun. Female practitioners were found to have learned this knowledge mostly from their elders or were healthcare professionals. Male practitioners, on the other hand, were generally identified as having a medical background. It was understood that the way a society perceives and treats diseases is closely linked to the characteristics of the geography in which they live. Despite the advancement of modern medicine, traditional healing methods have been observed to adapt and create alternative fields. The interaction between folk medicine practices and modern medicine and the impact of cultural values on the process of change and transformation are discussed.