Nörofibromatozis Tip 1 hastalarının klinik, demografik ve radyolojik verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, demographic, and radiological data of patients with Neurofibromatosis Type 1
  1. Tez No: 966470
  2. Yazar: ABDULLAH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KONUŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde izlenen Nörofibromatozis Tip 1 (NF1) tanılı çocuk hastaların klinik, demografik, laboratuvar, radyolojik ve genetik özelliklerini analiz ederek bu değişkenler arasındaki olası ilişkileri ortaya koymayı hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmaya 18 Eylül 2022–1 Haziran 2024 tarihleri arasında takip edilen, 18 yaş altı ve 2021 güncel NF1 tanı kriterlerini karşılayan 100 hasta dâhil edildi. Demografik veriler, klinik bulgular, beyin MRG ve abdomen USG sonuçları dosya taramasıyla kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to analyze the clinical, demographic, laboratory, radiological, and genetic characteristics of pediatric patients diagnosed with Neurofibromatosis Type 1 (NF1) followed at the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Ankara Etlik City Hospital and to reveal the possible relationships between these variables. Materials and Methods: The retrospective study included 100 patients under the age of 18 who met the 2021 updated NF1 diagnostic criteria and were followed between September 18, 2022, and June 1, 2024. Demographic data, clinical findings, brain MRI, and abdominal ultrasound results were recorded through file review.