Gestasyonel diabetes mellitus hastalarında Gremlin-1, BMP-4 parametrelerinin incelenmesi
Investigation of Gremlin-1, BMP-4 parameters in gestational diabetes mellitus patients
- Tez No: 966469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDENİ ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gestasyonel Diabetes Mellitus gebelik sırasında ortaya çıkan ciddi bir sağlık komplikasyonudur. GDM, gebelik sırasında başlayan değişken şiddette hiperglisemiye neden olan karbohidrat intoleransı olarak tanımlanır. Gremlin-1'in yağ dokusu, Tip 2 Diabetes mellitus ve insülin direnci ile bağlantılı olduğu tanımlanmıştır. Literatürde GDM durumunda BMP-4 ve Gremlin-1 seviyelerinin incelendiği başka bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışmanın hipotezi GDM hastalarında Gremlin-1 seviyelerinin arttığı, BMP-4 seviyelerinin ise azaldığı üzerine kurulmuştur. Bu çalışmada GDM'si olan ile sağlıklı gebeler arasında Gremlin-1 ve BMP-4 seviyelerinin karşılaştırılması ve Gremlin-1'in gebelikte diyabet gelişimdeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 37 kişi sağlık kontrol grubunu ve 35 kişi GDM olan grubu oluşturmuştur. Çalışma öncesi yapılan örneklem büyüklüğü analizine göre %95 güç için en az 72 katılımcının yer almasının yeterli olacağı tespit edilmiştir. Çalışmada katılımcılar GDM ve sağlıklı olma durumuna göre gruplara ayrılmıştır. Ayrıca VKİ değerlerine göre 18-25 VKİ (normal kilolu) ve ≥25 VKİ (preobez/obez) olarak gruplandırılmışlardır. BMP-4 ve Gremlin-1 seviyelerinin tespiti için ELISA yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızda VKİ açısından gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmiş olup GDM grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Serum Gremlin-1 seviyesi kontrol grubunda ve BMP-4 GDM grubunda daha yüksek olmasına rağmen gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. VKİ değerlerine göre normal kilolu ve preobez/obez gruplarına ayrılan katılımcıların Gremlin-1 ve BMP-4 seviyeleri normal kilolu grupta daha yüksek bulunmuş olup gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. VKİ ile Gremlin-1 ve BMP-4 arasında düşük düzey negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Gebelik haftası arttıkça Gremlin-1 ve BMP-4 düzeylerinin anlamlı şekilde azaldığı görülmüştür. Gremlin-1 düzeyinin BMP-4 düzeyi ile pozitif yönde anlamlı güçlü bir korelasyonu bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışmamızda Gremlin-1 kontrol grubunda ve BMP-4 GDM grubunda daha yüksek bulunması, gebelik diyabetindeki biyobelirteç profilinin Tip 2 DM'ye göre farklılık gösterebileceğini ve bu farklılığın gebelikteki fizyolojik kilo artışı sırasında oluşan vücut kompozisyonu değişikliklerinden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, Gremlin-1 düzeyleri ile BMP-4 düzeyleri arasında güçlü ve pozitif yönlü bir korelasyon saptanmış olup, bu bulgu mevcut literatürle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Gestational Diabetes Mellitus is a significant health complication that arises during pregnancy. It is defined as carbohydrate intolerance of varying severity that leads to hyperglycemia, first recognized during pregnancy. Gremlin-1 has been identified as a factor associated with adipose tissue, type 2 diabetes mellitus and insulin resistance parameters. However, to date, no study has investigated the levels of BMP-4 and its antagonist, Gremlin-1, in the context of GDM. The hypothesis of this study is that Gremlin-1 levels are increased, while BMP-4 levels are decreased in patients with GDM. The aim of this study is to compare serum levels of Gremlin-1 and BMP-4 between pregnant women with GDM and healthy pregnant controls, and to explore the potential role of Gremlin-1 in the development of diabetes during pregnancy. The study included 72 participants who presented to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic at Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital. Among them, 37 comprised the healthy control group, while 35 were diagnosed with GDM. A power analysis, based on a similar study in the literature, indicated that a minimum of 72 participants would be sufficient for statistical reliability. Participants in the study were divided into groups based on their GDM status and health condition. In addition, they were categorized according to BMI as 18–25 (normal weight) and ≥25 (pre-obese/obese). Serum levels of BMP-4 and Gremlin-1 were measured using the ELISA method. In our study, a statistically significant difference was observed between the groups with respect to BMI, with the GDM group showing higher values compared to the control group. Although Gremlin-1 levels were higher in the control group and BMP-4 levels were higher in the GDM group, these differences were not statistically significant. When participants were stratified by BMI, Gremlin-1 and BMP-4 levels were higher in the normal weight group; however, no significant difference was found between the groups. A weak but significant negative correlation was identified between BMI and both Gremlin-1 and BMP-4. Furthermore, as gestational age increased, Gremlin-1 and BMP-4 levels significantly decreased. A strong and significant positive correlation was found between Gremlin-1 and BMP-4 levels. In conclusion, the finding that Gremlin-1 levels were higher in the control group while BMP-4 levels were higher in the GDM group suggests that the biomarker profile in gestational diabetes may differ from that in type 2 diabetes mellitus, potentially due to body composition changes associated with physiological weight gain during pregnancy. Moreover, the strong and positive correlation between Gremlin-1 and BMP-4 levels is consistent with the existing literature.