Disritmi yönetiminde simülasyon tabanlı eğitim: Task trainer ve sanal gerçeklik yaklaşımlarının karşılaştırılması
Simulation based education in dysrhythmia management: A comparison of task trainer and virtual reality approaches
  1. Tez No: 966471
  2. Yazar: KAAN BAŞAR CANDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN PASLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, disritmi yönetimi eğitimi kapsamında sanal gerçeklik (VR) uygulamaları ile task-trainer (görev öğretici) manken temelli simülasyon eğitiminin etkinliğini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Hedef, her iki simülasyon yöntemiyle eğitim verilen intörn hekimlerin bilgi, beceri ve öğrenme kalıcılığı düzeylerinde oluşan değişimleri ortaya koymaktır. Yöntem: Bu çalışma, Mart–Mayıs 2025 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda yürütülen tek kör, randomize kontrollü bir çalışmadır. Acil tıp stajı yapan 30 intörn hekime disritmi konusunda yüksek gerçeklikli simülasyonla ön test uygulanmış ve başarı puanlarına göre VR (çalışma) ve task trainer (kontrol) gruplarına atanmışlardır. Tüm katılımcılara teorik ve pratik eğitim (VR ve task trainer ile) verildikten sonra aynı senaryolarla son test ve dört hafta sonra kalıcılık testi yapılmıştır. Değerlendirmeler yapılandırılmış formlar ve video kayıtları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: VR ve task trainer gruplarının ön test, son test ve kalıcılık testlerindeki başarı düzeyleri karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the effectiveness of virtual reality (VR) based training and task trainer–based simulation training in dysrhythmia management education. The goal was to assess changes in knowledge, skills, and knowledge retention among intern physicians trained with these two different simulation methods. Methods: This single-blind, randomized controlled study was conducted between March and May 2025 at the Department of Emergency Medicine, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University. Thirty interns participating in their emergency medicine clerkship were included. A high-fidelity simulation-based pre- test on dysrhythmia management was administered, and participants were assigned to either the VR (intervention) or task trainer (control) group based on their performance scores. Following standardized theoretical and practical training, all participants underwent a post-test using the same scenarios, followed by a retention test four weeks later. Evaluations were performed using structured assessment forms and video recordings. Results: When the VR and task trainer groups' pre-test, post-test, and retention test results were compared, no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05).