Pemfigus vulgaris hastalığında FCGR2B ve HLA-DRB1 geni varyantlarının hastalığa etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of FCGR2B and HLA-DRB1 gene variants on pemphigus vulgaris
  1. Tez No: 966473
  2. Yazar: BURAK KAAN KASAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM TORAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dermatoloji, Genetik, Halk Sağlığı, Dermatology, Genetics, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Pemfigus vulgaris (PV), intraepidermal desmozomal proteinlerden desmoglein 3 (DSG3) ve/veya desmoglein 1 (DSG1)'e karşı gelişen otoantikorların neden olduğu, oldukça nadir görülen otoimmün büllöz bir hastalıktır. PV, etiyopatogenezinde genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etkili olduğu kompleks bir hastalıktır. Genetik faktörlerden en iyi çalışılmış ve açık ilişki gösterilmiş olan genler, HLA sınıf II bölgesindeki immün genlerdir ve özellikle de HLA-DRB1 geni varyantlarının en önemli genetik risk faktörlerinden biri olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Fc gama reseptör IIb, FCGR2B geninden kodlanan, B hücre aktivasyonunu negatif yönde düzenleyen immün reseptörler sınıfındaki bir membran proteinidir. FCGR2B genindeki polimorfizmlerin sistemik lupus eritematozus (SLE) gibi çeşitli otoimmün hastalıklarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında, HLA-DRB1 allelleri ve FCGR2B geninde yer alan fonksiyonel c.671T>C polimorfizminin PV genetik etiyolojisinde bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada 86 PV ve 200 sağlıklı kontrolün genetik verileri, HLA-DRB1 allel tiplendirmesi PCR-SSOP-Luminex yöntemiyle, FCGR2B varyantı verileri de long-PCR ve Sanger dizileme yöntemiyle analiz edilerek çalışılmıştır. Çalışma grupları arasında toplam 33 farklı HLA-DRB1 alleli tanımlanmış, HLA-DRB1*04:02 (adj_p = 6.71×10⁻²³; OR = 12.95; %95 CI: 7.40-24.57) ve HLA-DRB1*14:01 (adj_p = 1.23×10⁻⁵; OR = 4.55; %95 CI: 2.35-8.74) allellerinin PV için oldukça yüksek düzeyde risk faktörleri olduğu görülmüştür. Ayrıca, HLA-DRB1*11:01 (adj_p = 0.001; OR = 0.03; %95 CI: 0-0.31) ve HLA-DRB1*16:01 (adj_p = 0.037; OR = 0.33; %95 CI: 0.10-0.75) allellerinin de PV için koruyucu alleller olduğu anlaşılmıştır. Genotip düzeyinde, HLA-DRB1*04:02/*14:01 genotipinin (Mevcut literatürde ilk kez bu çalışmada değerlendirildi) oldukça yüksek bir risk oranıyla PV'nin genetik yatkınlığında önemli bir rol oynadığı görülmüştür (adj_p = 2.20 × 10⁻⁹; OR = 114.97; %95 CI: 6.86-1925.82). FCGR2B genine ait c.671T>C varyantı ile yapılan analizlerde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır. PV riskini artıran HLA-DRB1*04:02/*14:01 allellerini taşıyan sınıf II reseptörlerinin daha ileri düzeyde çalışılması, altta yatan asıl mekanizmanın anlaşılmasına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Pemphigus vulgaris (PV) is a rare autoimmune blistering disorder caused by autoantibodies targeting intraepidermal desmosomal proteins desmoglein 3 (DSG3) and/or desmoglein 1 (DSG1). Its etiopathogenesis is complex, involving both genetic and environmental factors. Among genetic factors, immune-related genes within the HLA class II region particularly HLA-DRB1 variants have been identified as major genetic risk contributors in several studies. Additionally, FCGR2B, which encodes the inhibitory Fc gamma receptor IIb, plays a key role in downregulating B-cell activity, and its polymorphisms have been associated with autoimmune diseases such as systemic lupus erythematosus (SLE). This study aimed to investigate the potential influence of HLA-DRB1 alleles and the functional c.671T>C polymorphism in the FCGR2B gene on PV susceptibility. Genotyping was performed in 86 PV patients and 200 healthy controls using PCR-SSOP-Luminex for HLA-DRB1 typing and long-PCR-based Sanger sequencing for FCGR2B analysis. A total of 33 distinct HLA-DRB1 alleles were identified. HLA-DRB1*04:02 (adj_p = 6.71×10⁻²³; OR = 12.95; 95% CI: 7.40-24.57) and HLA-DRB1*14:01 (adj_p = 1.23×10⁻⁵; OR = 4.55; 95% CI: 2.35-8.74) were strongly associated with increased PV risk. Conversely, HLA-DRB1*11:01 (adj_p = 0.001; OR = 0.03; 95% CI: 0.00-0.31) and HLA-DRB1*16:01 (adj_p = 0.037; OR = 0.33; 95% CI: 0.10-0.75) showed a protective association. Notably, the combined presence of HLA-DRB1*04:02/14:01 (evaluated here for the first time) conferred a markedly elevated genetic risk (adj_p = 2.20×10⁻⁹; OR = 114.97; 95% CI: 6.86-1925.82). No significant difference was observed between groups regarding the FCGR2B c.671T>C variant. We believe that further study of class II receptors carrying HLA-DRB1*04:02/*14:01 alleles, which increase PV risk, will contribute to understanding the underlying mechanism.