Torsiyonel Fakoemülsifikasyon Yöntemi ile gerçekleştirilenkatarakt cerrahisinin kornea endotel hücreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 966489
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ASLI YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Torsiyonel fakoemülsifikasyon yöntemi ile gerçekleştirilen katarakt cerrahisinin postoperatif kornea endotel hücre yoğunluğu (ECD) üzerine etkisini incelemek. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Eylül 2023-Haziran 2025 tarihleri arasında fakoemülsifikasyon cerrahisi yapılan toplam 196 hastanın 307 gözü çalışmaya dahil edildi. Kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların preoperatif rutin oftalmolojik muayeneleri incelenip, çekilmiş Pentacam (Oculus Optikgeräte GmbH, Wetzlar, Almanya) ile kornea topografileri ve speküler mikroskopi (Konan S&A NonCon Robo, Konan Medical™, Inc., Greensboro, NC) ile incelenmiş endotel özellikleri kaydedildi. İntraoperatif Centurion® Vision System (Alcon Surgical, Fort Worth, Teksas, ABD)'in kaydettiği parametreler ve ameliyat öyküleri incelendi. Postoperatif 3. ayda yapılan hasta muayenesi ile tekrarlanan topografi ve speküler mikroskopi analizi verileri preoperatif değerleriyle karşılaştırılarak, ECD'ye intraoperatif kaydedilmiş kümülatif dağıtılan enerjinin (CDE) ve CDE ilişkili parametrelerin etkisi retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 196 hastanın 307 gözü dahil edildi. Ortalama yaş 70,40 ± 8,22 yıl (aralık: 43-89 yıl) idi. Yüz doksan altı hastanın 91'i (%46,42) kadın, 105'i (%53,58) erkek idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of cataract surgery performed with torsional phacoemulsification on postoperative corneal endothelial cell density (ECD). Materials and Methods: A total of 307 eyes from 196 patients who underwent phacoemulsification surgery at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between September 2023 and June 2025 were retrospectively reviewed. Preoperative routine ophthalmological examinations were assessed, including corneal topography acquired by Pentacam (Oculus Optikgeräte GmbH, Wetzlar, Germany) and specular microscopy using the Konan S&A NonCon Robo system (Konan Medical™, Inc., Greensboro, NC) for endothelial evaluation. Intraoperative parameters recorded by the Centurion® Vision System (Alcon Surgical, Fort Worth, TX, USA) and surgical notes were analyzed. At postoperative month 3, patients were reevaluated, and corneal topography and specular microscopy were repeated. These data were compared with preoperative values to retrospectively assess the effect of intraoperatively recorded cumulative dissipated energy (CDE) and related parameters on ECD. Results: A total of 307 eyes from 196 patients were included in the study. The mean age was 70,40 ± 8,22 years (range: 43–89). Among the patients, 91 (46,42%) were female and 105 (53,58%) were male.