Öyküye dayalı olmayan (ultrason endike ve acil) serklaj uygulanan gebelerde hemogram parametrelerinin gebelik sonlanma zamanınıöngörmedeki yeri
The role of hemographic parameters in prediction of time to pregnancy termination in pregnant women undergoing cerclage without history-based (ultrasound indicated and emergency)
  1. Tez No: 966490
  2. Yazar: MELİKE YALÇIN AVCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, öyküye dayalı olmayan (ultrason endike ve acil) serklaj uygulanan gebelerde hemogram parametrelerinin gebelik sonlanma zamanını öngörmedeki rolünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tek merkezli, retrospektif bir tasarımla yürütülmüştür. Servikal yetmezlik nedeniyle serklaj uygulanan gebeler, ultrason ile kısa serviks saptananlar ve fizik muayenede servikal dilatasyon tespit edilenler olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Kısa serviks grubundaki olgular ayrıca serviks uzunluğu >10 mm ve
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the role of hematological parameters in predicting the timing of pregnancy outcome in women undergoing nonhistory-indicated (ultrasound-indicated and emergency) cervical cerclage. Materials and Methods: This single-center retrospective study included pregnant women who underwent cerclage due to cervical insufficiency. The participants were categorized into two main groups: those with a short cervix detected by ultrasound and those with cervical dilation identified on physical examination. The short cervix group was further subdivided into two subgroups based on cervical length: >10 mm and