Kolorektal kanser cerrahisi sonrası algılanan sosyal destek ve öz etkililiğin cerrahi sonrası iyileşmeye etkisi
The effect of perceived social support and self-efficacy on post-surgery recovery after colorectal cancer surgery
  1. Tez No: 966523
  2. Yazar: AHSEN ŞEYMA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜNDOGDU, PROF. DR. MURAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma kolorektal kanser cerrahisi sonrası sosyal destek ve öz etkililiğin cerrahi sonrası iyileşmeye etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırma evrenini Konya ili Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde 01 Temmuz 2024 – 30 Mart 2025 tarihinde yatan Kolorektal Kanser Cerrahisi geçirmiş 310 birey oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmedi ve hastaların tamamına ulaşılması hedeflendi, çalışmaya 110 katılımcı dahil edildi. Yapılan post-hoc güç analizine göre çalışmanın gücü %99.9 olarak bulundu. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Kolorektal Kanser Cerrahisi Öz Etkililik Ölçeği (KKCÖEÖ), Abdominal Cerrahi Etki Ölçeği (ACEÖ) kullanılarak yüz yüze toplandı. Araştırma verileri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Amoss V 26 istatistik paket programlarında değerlendirildi. Veriler, tanımlayıcı analizler (yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma), parametrik ve non-parametrik testler, regresyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edildi. Araştırma öncesinde etik kurul ve ilgili kurumlardan gerekli izinler ve katılımcılardan onam alındı. Katılımcıların % 56,4'ünün erkek, %46,4'ünün ilköğretim mezunu, % 87,3'sinin evli, %20'sine kollektomi yapıldığı belirlendi. Katılımcıların ÇBASDÖ puan ortalamasının 59,32 ± 17,68 puan, KKCÖEÖ puan ortalamasının 136,08 ± 25,27 puan, ACEÖ ortalamasının 20,67 ± 3,70 puan olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study to determine the effect of social support and self-efficacy on postoperative recovery after colorectal cancer surgery. The study population consisted of 310 individuals who underwent colorectal cancer surgery at the General Surgery Department of Necmettin Erbakan University Hospital in Konya between July 1, 2024, and March 30, 2025. No sample selection was made, and the aim was to reach all patients; 110 participants were included in the study. According to the post-hoc power analysis, the study's power was found to be 99.9%. Data were collected face-to-face using the Personal Information Form, the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSS), the Colorectal Cancer Surgery Self-Efficacy Scale (CCSS), and the Abdominal Surgery Effect Scale (ASE). The research data were evaluated using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Amoss V 26 statistical package programs. The data were analyzed using descriptive analyses (percentages, frequencies, means, and standard deviations), parametric and non-parametric tests, regression analysis, and structural equation modeling. Prior to the study, the necessary approvals were obtained from the ethics committee and relevant institutions, and informed consent was obtained from the participants. It was determined that 56.4% of the participants were male, 46.4% had completed primary education, 87.3% were married, and 20% had undergone colectomy. The mean MPSS score of participants was 59.32 ± 17.68 points, the mean CCSS score was 136.08 ± 25.27 points, and the mean ASE score was 20.67 ± 3.70 points.