Çocuklarda inhaler tedavi sırasında oyuncak kullanımının anksiyete ve duygusal durum üzerine etkisi
The effect of toy use during inhaler therapy on anxiety and emotional state in children
- Tez No: 966530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma inhaler tedavi sırasında oyuncak kullanımının çocuğun anksiyetesi ve emosyonel durumuna etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda yapıldı. Araştırma evrenini Kasım 2024–Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesi çocuk acil ünitesine başvuran ve inhaler tedavi alması gereken 4-6 yaş arası çocuklar oluşturdu. Örneklem seçim kriterlerine uyan 72 çocuk ise örneklemi oluşturdu. Deney grubundaki çocuklar inhaler tedavi alırken oyuncağa da inhaler tedavi uygulandı. Veri toplama öncesinde gerekli kurum, etik kurul izinleri ve katılımcıların onamı alındı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuklarda Duygusal Dışa Vurumu Değerlendirme Ölçeği (ÇDDVDÖ)”,“Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D)”ve“Hasta Takip Formu”kullanıldı. Çocukların ve ebeveynlerinin tanıtıcı özellikleri ve inhaler tedavi deneyimleri benzerdi (p>0,05). Araştırma gruplarının inhaler tedaviden 5 dk.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental design to determine the effect of toy use during inhaler therapy on children's anxiety levels and emotional state. The population of the randomized controlled experimental study was composed of children aged 4-6 years who applied to the pediatric emergency unit of an education and research hospital in Istanbul and required inhaler therapy between November 2024-March 2025. A total of 72 children who met the sampling criteria formed the study sample. In the experimental group, toys were also given inhaler therapy while the children received theirs. Prior to data collection, institutional and ethical approvals were obtained, and informed consent was secured from the participants. Data were collected using the“Child Information Form,”the“Children's Emotional Manifestation Scale (CEMS),”the Child Anxiety Scale-Status (CAS-S),“ and the ”Patient Observation Form." The demographic characteristics and prior inhaler therapy experiences of the children and their parents were similar across groups (p>0.05).