Gebe okulu online eğitimi alan, gebe okulu yüzyüze eğitimi alan ve gebe okulu eğitimi almayan gebeler arasında doğum yöntemi ve doğum sonrası komplikasyonların karşılaştırıldığı retrospektif bir çalışma
A retrospective study comparing delivery methods and postpartum complications
  1. Tez No: 966531
  2. Yazar: MUSTAFA ECER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde doğum yapan gebelerden yüz yüze gebe okulu eğitimi alan, çevrim içi (online) gebe okulu eğitimi alan ve hiç Gebe Okulu eğitimi almayan gruplar arasında doğum şekli ve doğum sonrası komplikasyonlar açısından farklılık olup olmadığını retrospektif olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ocak 2022 – Temmuz 2024 tarihleri arasında doğum yapan 300 gebe üzerinde retrospektif kohort tasarımında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar üç gruba ayrılmıştır: yüz yüze eğitim (n=100), online eğitim (n=100) ve eğitim almayan grup (n=100). Demografik veriler, obstetrik parametreler, neonatal sonuçlar, hematolojik değerler, yatış endikasyonları ve doğum sonrası komplikasyonlar incelenmiştir. İstatistiksel analizlerde Ki-kare, ANOVA/Kruskal–Wallis ve lojistik regresyon yöntemleri kullanılmıştır. p0,05). Benzer şekilde, komplikasyon gelişimi ile eğitim durumu arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to retrospectively evaluate whether there are differences in mode of delivery and postpartum complications among women who received face-to-face antenatal education, online antenatal education, or no education at all in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Materials and Methods: This retrospective cohort study included 300 pregnant women who delivered between January 2022 and July 2024. Participants were divided into three groups: face-to-face education (n=100), online education (n=100), and no education (n=100). Demographic characteristics, obstetric parameters, neonatal outcomes, hematological values, admission indications, and postpartum complications were analyzed. Statistical analyses included Chi-square, ANOVA/Kruskal–Wallis, and logistic regression. A p-value 0.05). Similarly, no significant difference was found between education status and complication rates.