Plazma sprey yöntemi ile sürekli fiber takviyeli kompozit ve kompozit kaplama üretimi
Continuous fiber-reinforced composite and composite coating production using plasma spray method
  1. Tez No: 966536
  2. Yazar: GÜVEN YARKADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Seramik kaplamalar üzerine yapılan çalışmaların bu kadar fazla olması, seramik kaplamaların önemini ortaya koymakla beraber giderilmesi gereken sorunların da çok fazla olduğunu göstermektedir. Getirdiği avantajlar; yüksek aşınma direnci, kimyasal kararlılık, korozyon ve oksidasyon direnci, yüksek sıcaklık dayanımı, düşük sürtünme katsayısı, düşük termal genleşme katsayısı, yüksek sertlik, buna karşılık problemleri; gevrek davranış, yapışma problemi, termal şok direncinin düşük olması şeklinde özetlenebilir. Bu çalışmanın amacı, sürekli fiber takviyesinin kompozit malzemelerde oluşturduğu avantajları, bu kez plazma spreyle üretilmiş seramik kaplamalarda elde etmektir. Uygulama alanı olarak seçilen kaplama türü termal bariyer amaçlı olan MgZrO3 olarak seçildiğinden, buna uygun olarak seçilebilecek takviye malzemesi de (sürekli fiber yada ince tel) yine yüksek sıcaklık dayanımı iyi olan malzemeler arasından seçildi. İnce Mo tel seçilmesindeki temel neden Mo telin yüksek ergime sıcaklığı, düşük termal genleşme katsayısı ve altlığın üzerine kolay sarılabilmesi için uygun kalınlıkta olmasıdır. Bu çalışmada, silindirik ve düz, tek tabaka ve çok tabakalı olmak üzere çeşitli kombinasyonlarda numuneler üretildi. Numuneler optik mikroskop, SEM, EDS, XRD teknikleriyle incelendi ve bu numunelere başta termal şok ve termal yorulma olmak üzere çeşitli deneyler ve karakterizasyonlar yapılarak tel takviyesinin kaplamada meydana getirdiği etkisi araştırıldı. Mo fiber uygulaması seramik matris üzerinde sıcaklık yükseldikçe çekme yerine basma gerilmeleri oluşturduğu için kaplamanın termal-mekanik özelliklerinde radikal bir artış meydana gelmiştir. Fiber takviyesiz MgZrO3 kaplama numuneleri altlıkla termal genleşme katsayıları farkı olması nedeniyle daha üretim aşamasında çatlak oluşturup, ısıl genleşme katsayılarındaki önemli farktan dolayı uyumsuzluk gösterip parçalanmıştır. Fiber takviyeli numuneler üretim aşamasında, sıyırma, ve termal yorulma deneyleri esnasında çok iyi bir kararlılık gösterip, herhangi bir hasar oluşturmamıştır. Ancak 1000oC gibi yüksek sıcaklıklardan suya daldırmak sureti ile yapılan termal şok deneylerinde, mikro çatlaklar oluşmuştur. Yapılan deneyler sonucunda tek, iki, üç ve dört tabakalı olarak üretilen sürekli fiber takviyeli numunelerde, tabaka sayısı arttıkça, malzemenin termal şok dayanımında artış gözlenmiştir. Yüksek sıcaklıklarda Mo fiber oksitlenerek kaplamalardan ayrılma sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of studies related to ceramics coatings is enormous that indicates not only its importance but also shows the problems dealing with them. The ceramic coatings have some advantages like high wear resistance, chemical stability, corrosion and high temperature oxidation resistance, low friction coefficient, low thermal expansion coefficient and high hardness. However, they have some disadvantages like brittleness, adhesion difficulty and low thermal shock resistance. The aim of this study is to obtain the similar advantages of continuous fiber reinforcement in composite materials by using plasma spray technique in ceramic coatings. Thermal barrier MgZrO3 coating was selected as application area and reinforcement material was also chosen appropriate to this coating (i.e. continuous or thin wire to obtain high temperature resistance). Thin Mo wire has high melting point, low thermal expansion coefficient and high susceptibility on substrate. In this study, cylindrical and flat, mono-layer and multi-layer specimens were produced and these were exposed to thermal shock and thermal fatigue tests to investigate the effect of wire reinforcement on coating. Application of Mo fibre which forms compressive stress instead of tensile stress on the ceramic matrix with increasing temperature improves thermo-mechanical properties of the coating. Non fibre reinforcement MgZrO3 coatings spall off due to thermal expansion mismatch effect between coating and substrate at production stage. Fibre reinforcement samples exhibited a very good stability during thermal fatigue experiments and did not form any damage. However, microcracks formed during thermal shock experiments at 1000oC. As a result of this study, it was observed that continuous thin Mo fibre reinforcement has been increased the thermal shock resistance and improved mechanical properties of coatings. Mo fibers oxidized and delamination from the matrix has started above 1000 oC.