Çocuk acil travma hastalarının klinik ve laboratuvar bulgularının hiperkoagülabilite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory findings of child emergency trauma patients in terms of hypercoagulability
- Tez No: 966535
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Giriş̧: Travmaya bağlı gelişen pıhtılaşma bozuklukları sık görülen, mortalite ve morbiditeyi arttıran patolojik süreçlerdir. Bir travma hastasında, kanama travmanın kendisinden veya travmatik olay sonucu gelişen koagülopatiden kaynaklanabilir. Travmaya bağlı koagülopatinin erken saatlerinde hipokoagülabilite ve buna bağlı kanama gelişirken, geç döneminde pıhtılaşma faktörlerinin sistemik olarak tüketilmesiyle çoklu organ yetmezliği ve arterial veya venöz tromboembolizm karşımıza çıkabilir. Hipokoagülopatiden hiperkoagülopatiye geçişle karakterize akut travmatik koagülopati (ATK) şiddetli travmalarda sık görülür; pediatrik travma hastalarında mortalitenin önemli bir nedenidir. Travma hastalarında akut koagülopatinin tanımlanması ve erken müdahalesi mortalite ve morbidite oranını azaltabilir. Amaç̧: Bu araştırmada DEÜ Çocuk Acil servisine travma ile başvuran pediatrik hastalarda izlemde gelişebilecek ATK insidansını, risk faktörlerini ve prognoza etki eden faktörleri ortaya koymayı, mortalite ve morbidite durumlarını saptamayı ve elde ettiğimiz prediktif değerleri dikkate alarak bu hastaların takip ve tedavilerinin planlanmasında ATK konusunda farkındalık yaratmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: DEÜ Çocuk Acil Servisine 1 Ocak 2015-1 Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran ve yaşları 1 ay -18 yaş arası olan travma hastaları bu çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, travmaya ait bilgi ve değerlendirmeleri, klinik bilgileri, laboratuvar ve radyolojik tetkik sonuçları, tedavi ve izlemleri, prognozları, mortalite ve morbidite nedenlerine ait veriler hasta dosyalarından alınıp veri toplama formuna kaydedildi; bulgular retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda 1071 hastanın verilerine ulaşıldı. Hastaların ortalama yaşı 8,8 ± 5,7; 758'i (%70,8) erkek, 313'ü (%29,2) kızdı. ATK görülme insidansı % 30,9 bulundu. Yaralanma Şiddeti Skoru (ISS)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Coagulation disorders that develop due to trauma are common pathological processes that increase mortality and morbidity. In a trauma patient, bleeding may result from the trauma itself or it can be due to the coagulapathy that develops as a result of the traumatic event. While hypocoagulability and associated bleeding develop in early hours of trauma related coagulopathy, multiple organ failure and arterial or venous thromboembolism may occur in the late stages due to systemic depletion of coagulation factors. Acute traumatic coagulopathy (ATC), characterized by the transition from hypocoagulopathy to hypercoagulopathy, is common in severe traumas and is an important cause of mortality in pediatric trauma patients. Identification and early intervention of coagulopathy in trauma patients may reduce mortality and morbidity rates. Objective: The aim of this study was to investigate the incidence of ATC that may develop during the follow-up of pediatric patients who presented to the Dokuz Eylul University Pediatric Emergency Department due to trauma, to identify the associated risk factors, and to evaluate the factors influencing prognosis. Additionally we aimed to determine the mortality and morbidity outcomes and, based on the predictive values obtained, to raise awareness regarding ATC in the planning of follow-up and treatment strategies for these patients. Materials and Methods: Trauma patients who applied to DEU Pediatric Emergency Department between January 1, 2015 and June 1, 2023 and were between the ages of 1 month and 18 years were included in this study. The patients demographic information, trauma-related details and assessments, clinical information, laboratory and radiological examination results, treatments and follow-ups, prognoses, mortality, and morbidity data were obtained from patient files into a data collection form; the findings were retrospectively analyzed. Results: In our study, data from 1071 patients were analyzed. The average age of the patients was 8.8 ± 5.7 years, with 758 (70.8%) being male and 313 (29.2%) female. The incidence of ATC was found to be 30.9%. ATC developed in 21.5% of patients with an Injury Severity Score (ISS)